Świetna przyjemność z jazdy na rowerze wzdłuż dawnych linii kolejowych, © Waldviertel Tourismus, ishootpeople.at

Wzdłuż torów – na rowerze śladami starych parowozów

W Dolnej Austrii na miłośników dwóch kółek i na rodziny z dziećmi czekają fascynujące trasy rowerowe wzdłuż nieczynnych linii kolejowych.

Płaski przebieg trasy sprawia, że szlaki rowerowe wzdłuż nieczynnych linii kolejowych cieszą się dużą popularnością. Jadąc wzdłuż starych linii kolejowych Dolnej Austrii można uprawiać sport, a zarazem odpocząć. W dawnych czasach posapujące lokomotywy parowe nie były jeszcze w stanie pokonywać większych wzniesień. Płaski przebieg trasy dzisiejsi rowerzyści zawdzięczają inżynierom, którzy przed wieloma dziesiątkami lat wyrównywali teren pod pierwsze drogi żelazne.

Turystyka rowerowa wzdłuż nieczynnych linii kolejowych

W regionie Mostviertel duzi i mali rowerzyści  z przyjemnością poruszają się trasą byłej linii kolejowej w dolinie rzeki Ybbs, często korzystając z rowerów elektrycznych. Jadąc wzdłuż linii, zwanej przez ludność „Bryndza-Ekspres“ rodziny z dziećmi docenią płaskie odcinki w niedawno oddanej do użytku części trasy między Waidhofen an der Ybbs a Lunz am See. Atrakcje gwarantowane! Po drodze mijamy kamienne wiadukty, łukowe mosty, tunel, a nawet romantyczny wąwóz. Brzeg krystalicznie czystej rzeki Ybbs oferuje wiele możliwości wypoczynku.

Również w regionie Waldviertel miłośnicy dwóch kółek wyjdą na swoje, wybierając trasę okrężną wokół rzeki Thaya (Dyja). Droga prowadzi łagodnie wśród starych urządzeń kolejowych, zamków i pałaców.  Kępy dzikich drzew owocowych zapraszają do wypoczynku.

Trasy dla dzieciaków – najmłodsi kolarze na tropie starych parowozów

Charakterystyczne tablice na wzór kolejowych wskazują rodzinom właściwą drogę na szlaku „Radln-für-Kids” należącym do trasy EuroVelo 9 rozpoczynającej się w  Stammersdorf i wiodącej przez regiony Weinviertel oraz Marchfeld. Przydrożne tablice opowiadają o historii kolei. Najpóźniej
z końcem  39-kilometrowej wycieczki młodzi odkrywcy dzięki napotkanym po drodze eksponatom, staną się wybitnymi specjalistami w dziedzinie kolejnictwa – warto przy tym wpaść do muzeum kolejowego w miasteczku Deutsch-Wagram. Dzieciakom spodoba się też niesamowity szlak wiodący tunelami między miejscowościami Freiland i Türnitz, będący odgałęzieniem trasy rowerowej w dolinie rzeki Traisen. Ten bezpieczny 9-kilometrowy szlak bez ruchu samochodowego prowadzi przez trzy tunele: Prinztaltunnel (133 m), Moosbach Tunnel (32 m) i Dickenauer Tunnel (155 m). W Türnitz, u celu przejażdżki, atrakcją dla całej rodziny jest najnowocześniejszy w Dolnej Austrii letni tor saneczkowy Eibl-Jet

Najbardziej fascynujące trasy kolejowe w Dolnej Austrii: