Kwitnące maki w Armschlag w Weinviertel, © Niederösterreich-Werbung/ M. Liebert

Waldviertel

W regionie Waldviertel czekają na nas niezliczone lasy oraz łąki i pola, torfowiska, wrzosowiska i słynne „Wackelsteine” (chyboczące się skały).

Potoki, rzeki i stawy zdobią północną Dolną Austrię. Przez niekończące się lasy biegną setki tras pieszych. Smak tego leżącego pomiędzy Dunajem a granicą czeską obszaru wyraża się w pysznej kuchni, a mak, karp i ziemniak to jego kulinarni ambasadorzy.

Czysta przyroda i świeże powietrze
Region Waldviertel zdołał zachować swój wspaniały, pierwotny charakter. Natura jest tu dziewicza, a krajobrazy spokojne. W Parku Narodowym Doliny Dyi, w Parku Krajobrazowym Blockheide czy Heidenreichsteiner Moor napotkamy przepiękne miejsca. Dziewicza natura i łagodny klimat z ciepłymi dniami i chłodnymi nocami to walory wspomagające leczenie ciała, umysłu i duszy.

Raj wędrowców i rowerzystów
Rowerzyści mogą pozbywać się stresu i budować formę dzięki wielogodzinnym wycieczkom. Znakomicie odnaleźli się w Waldviertel również rowerzyści górscy: z rozległej austriackiej sieci tras w regionie tym znajduje się 90 szlaków o łącznej długości ponad 2000 km. Zadowoleni będą także wędrowcy. Pagórkowate południe Waldviertel z największym zamkniętym lasem w Austrii to świetne miejsce do spacerów. Nieco dalej na północ, w centrum regionu, gęsta sieć szlaków pieszych prowadzi przez porośnięte ziołami łąki, wzdłuż szemrzących potoków i rzek, mijając stare wiejskie ogrody w małych wioskach.

www.waldviertel.at