Wiatrak w Retz w Weinviertel, © Niederösterreich-Werbung/ M. Liebert

Weinviertel

Winnice i zaułki winiarskie prowadzą przez Weinviertel – idealny region na krótką, relaksującą wyprawę, zwłaszcza rowerem.

14 000 właścicieli winnic produkuje w tym uroczym, pagórkowatym regionie na północ od Wiednia jedną trzecią całego austriackiego wina. Nic dziwnego, że goście spotykają tu ten właśnie trunek. Natknąć na niego można się podczas przyjemnych spotkań w gospodach, na przechadzkach czy przejażdżkach traktorem po winnicach, na tradycyjnych festynach lub na wycieczce licznych zaułkach winiarskich.

Tam, gdzie mieszka wino
Zaułki winiarskie w Weinviertel są obecnie nie tylko miejscami produkcji wina, lecz także oazami, w których życie toczy się swoim rytmem. Ładne jak z obrazka, jak w Hadres, romantyczne, jak zaułek w Falkenstein, czy też imponujące niczym system piwnic w Retz, podziemnym mieście większym niż część leżąca na powierzchni. Zwiedzanie zaułka winiarskiego to przyjemny sposób poznawania tego świata. Przewodnicy ciekawie opowiadają o historii, architekturze, produkcji wina i o samym trunku, który dojrzewa głęboko pod ziemią i czeka na spróbowanie.

Wycieczki rowerowe szlakami wina
Nie tylko miłośnicy wina zachwycą się regionem Weinviertel. Miejsce to oczaruje rowerzystów, gdyż pokrywa je licząca 1 600 km sieć rozległych tras: przyjaznych dla rodzin z dziećmi, z dala od ulic i bez długich podjazdów. Biegną one przez malownicze winnice i romantyczne zaułki winiarskie do grodów, pałaców i licznych muzeów. I oczywiście prowadzą do wina: region ten przemierza 13 tras rowerowych, których nazwy pochodzą od gatunków wina, o łącznej długości ok. 760 km. Wielbiciele dwóch kółek poradzą sobie z poszczególnymi szlakami przeważnie w ciągu jednego dnia, ale mogą również połączyć je w kilkudniową wyprawę.

 

www.weinviertel.at