Podróże kulinarne i światowe dziedzictwo kulturowe

Tym razem udaliśmy się w podróż kulinarną w okolice masywu Kreuzberg.

Pierwsza kolej górska na świecie kursująca w przepięknych Alpach Wiedeńskich w Dolnej Austrii już od dawna figuruje na liście światowego dziedzictwa kulturowego. I nic dziwnego, że wybudowano ją właśnie tutaj.

To nam smakowało: nasze wskazówki kulinarne
Kto choć raz odwiedził region Alp Wiedeńskich w Dolnej Austrii, ten wie, że tutaj fantastyczne są nie tylko widoki. Również niektóre karty dań dostarczają smakoszom niezapomnianych wrażeń – w naszym przypadku było to menu w restauracji hotelowej Looshaus am Kreuzberg. Ta rodzinna firma już od pięciu dziesięcioleci zjadnuje sobie gości sezonowymi regionalnymi przysmakami i stanowi cel podróży wielu turystów. Szukającym pełniejszego relaksu polecamy nocleg w skromnie wyposażonych, ale przytulnych pokojach. Na zboczu góry Kreuzberg na wysokości 1089 m n.p.m. znajduje się schronisko Speckbacherhütte z doskonałą domową kuchnią serwującą regionalne potrawy: od gulaszu z jelenia przez pieczeń wieprzową z kiszoną kapustą aż po knedle. Tutaj też w maju w całej swojej okazałości zakwita najstarszy europejski rododendron. Z ciast polecamy: pyszny tort makowy! W sąsiedniej miejscowości znajduje się gospodarstwo Althammerhof Schneidhofer. Tutaj w idyllicznym wyszynku można skosztować domowych wyrobów z owczego sera oraz nadzwyczajnego deseru, który nam bardzo smakował i chętnie ponownie go zamówimy: bryndza z cynamonem i miodem – koniecznie trzeba spróbować!

Nie przegap: wskazówki dotyczące wycieczek
W Alpach Wiedeńskich obowiązkowo trzeba zajrzeć do kawiarni z cukiernią Reichenauer Zwieback- & Cafe-Konditorei Alber i skosztować prawdziwych sucharków Reichenauer Biscuitzwieback. Już nieco mniej słodko było w Payerbach, gdzie w browarze napiliśmy się doskonałego piwa marki Raxbräu, wznosząc toast za powodzenie naszej relaksującej wyprawy. Ponadto odwiedzając ten raj dla oczu, nie można nie zobaczyć słynnego widoku z 20-szylingówki, który widniał na dawnych banknotach. Do punktu widokowego prowadzi szlak turystyczny „Bahnwanderweg” wiodący wzdłuż linii kolei Semmeringeisenbahn ujętej na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Nasza wskazówka: warto spojrzeć na krajobrazy z zupełnie nowej perspektywy za pomocą urządzenia Wiener Alpen Viewer ustawionego przy punkcie widokowym. Podobnych wrażeń dostarcza Vinodukt – winoteka w starym wiadukcie przy trasie kolei Semmeringbahn, która ujmuje gości najlepszymi winami z regionów położonych między Wiedniem a Triestem. Nasi faworyci: wina „Payerbacher Gurgelkratzer” oraz „Payerbacher Lauser”.

Po prostu fantastyczne: nasze podpowiedzi
Kto ma ochotę na nowoczesną podróż w czasie? Historyczna willa Villa Antoinette będzie dla niego odpowiednim miejscem. Tutaj tradycja ściera się z nowoczesnością, a ekskluzywność z przytulnością. Efekt: osobliwy świat, w którym można przyjemnie spędzić noc. Wykwintną kuchnię i domową atmosferę oferuje wyśmienity hotel Knappenhof, w którym sezonowymi regionalnymi potrawami swoich gości rozpieszcza Dieter Breitenecker. Tutaj na pierwszym miejscu jest klient. Oraz jego indywidualne życzenia.

 

Mapa

Rekomendacje i wskazówki: