Kasematten Wiener Neustadt

Historyczne miasta, Muzeum

Ten obiekt jest znakomity

  • Austriacki ekologiczny znak jakości

Opis

Kazamata (francuskie casematte, z greki średniej χάσμα chásma "szczelina", "wąwóz ziemny", "szczelina ziemna" przez Ital. casamatta "sklepienie wału") to sklepienie w budownictwie fortecznym chronione przed ostrzałem artyleryjskim.

Wyjątkowa pod względem architektonicznym fortyfikacja w Wiener Neustadt sięga XII wieku - czasów, gdy miasto powstało z dużej części okupu za Ryszarda Lwie Serce. Trudno się więc dziwić, że w trakcie remontu z okazji Wystawy Prowincjonalnej Dolnej Austrii 2019 ujawniły się liczne sensacje archeologiczne i architektoniczno-historyczne. Metamorfoza w nowoczesny klejnot architektoniczny okazała się wielkim sukcesem. Zwycięski projekt autorstwa biura architektonicznego Bevk Perovik (http://bevkperovic.com), wysoko oceniony w międzynarodowych mediach branżowych, pokazuje, jak starej substancji można umiejętnie nadać współczesne przeznaczenie za pomocą nowoczesnych elementów.

Podziemne pomieszczenia wraz z bastionami i narożnymi basztami przed nimi służyły pierwotnie do obrony miasta. Później służyły jako składy amunicji, schrony przeciwlotnicze i magazyny piwa, aż w końcu zapadły w niebyt na wiele dziesięcioleci. Fakt, że kazamaty przez wieki znajdowały się pod ziemią - co pozwalało na lepszą obronę - zapewnia nam dziś doskonale zachowane fragmenty murów, Opus Spicatum, unikalną Strada Coperta, obwarowania i wiele spostrzeżeń na temat ówczesnych metod budowlanych.

Wycieczki z przewodnikiem po tych podziemnych podziemiach oferują nigdy wcześniej niewidziane spojrzenie na fortyfikacje miasta, doskonale zachowane i z niewiarygodnie ekscytującą historią przez wszystkie epoki, takie jak czasy Habsburgów, oblężenia tureckie, ataki ze wschodu Macieja Korwina i wiele innych. Dzięki temu jedna z najstarszych fortyfikacji w Europie będzie od 2020 roku wielką atrakcją Wiener Neustadt i warto ją odwiedzić.

W trakcie rewitalizacji kazamaty zostały rozbudowane o funkcjonalną przestrzeń - Neue Bastei - która wraz z zespołem starych, zabytkowych kazamatów tworzy unikalne miejsce do organizacji kongresów, imprez i wesel. Dzięki dziennemu oświetleniu i bezpośredniemu dostępowi do parku miejskiego, lokalizacja ta zdobywa punkty tak samo jak jej doskonałe centralne położenie w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego. Położony w środku parku miejskiego, a jednocześnie w samym centrum, Kasematten jest idealnym miejscem na każde zielone spotkanie: przyjazd pociągiem, brak konieczności korzystania z transportu, a wszystkie najważniejsze atrakcje w zasięgu spaceru.

Bezpośrednie sąsiedztwo hotelu Hilton Garden Inn**** to dodatkowy argument dla wielu organizatorów. Ścieżka łącząca doprowadzi Cię do miejsca imprezy w zaledwie kilku krokach.

 

 

Ceny

Miejscowość i przyjazd