Seekopf Aussichtswarte und Hirschwand

Punkt widokowy, Szczyt górski, Wieża widokowa

Opis

Wędrówka w Wachau na szczyt Seekopf o wysokości 671 m obiecuje fascynujące formacje kamienne, piękne widoki i w większości przyjazne dla rodzin ścieżki. Rozpoczyna się z parkingu Oberkienstock szlakiem Meurersteig, który nie bez powodu nazywany jest także "Stoamandl-Weg": na ścieżce ustawionych jest siedem kopczyków. Formacje skalne, spiętrzone na wysokości człowieka, tradycyjnie mają zawiązany wokół siebie szalik i założony kapelusz. Według legendy, siedmiu mężczyzn obserwowało poczynania czarownic i innych kobiet - i dlatego zostali zamienieni w kamień.

Łatwo dostępne ścieżki i szlaki prowadzą stromymi serpentynami do platformy widokowej na szczycie Seekopf. Dlatego wędrówka nadaje się również dla początkujących i rodzin z dziećmi. Ważne: zabierz ze sobą wystarczający prowiant, ponieważ nie ma tu żadnych przystanków z napojami. Trasa prowadzi przez krajobrazy skał gnejsowych oraz lasów dębowych i sosnowych. Po dotarciu na szczyt czeka na Państwa 15-metrowa wieża widokowa zbudowana w najnowocześniejszej konstrukcji drewnianej, z której rozciąga się wspaniała panorama na całą dolinę Dunaju, opactwo Göttweig, Ötscher, Dürrenstein i Tullnerfeld. Tutaj można cieszyć się widokiem w tej przewiewnej atmosferze (brak zadaszenia). Punkt widokowy na Seekopf (671 m) jest dostępny przez cały rok.

Dojazd: samochodem na prawym brzegu Dunaju za miejscowością Bacharnsdorf ok. 2 km znajduje się parking w Oberkienstock. Stąd do Seekopf można dojść przez Meurersteig w ciągu 1 1/2 do 2 godzin. Do punktu widokowego można dotrzeć także przez odcinek szlaku światowego dziedzictwa Rossatz-Arnsdorf. Z Rossatz i z Arnsdorf oba w ok. 3 godziny pieszo.

Zaawansowani (lub dodatkowo zabezpieczeni) wędrowcy mogą skorzystać także z miniaturowej via ferraty Hirschwand (620 m): około pół godziny marszu ze szczytu Seekopf wystarczy, aby wejść na tę skalną skałę, która wznosi się na wysokość około 15 m - dwoma zabezpieczonymi via ferratami. Stąd można wędrować szlakiem światowego dziedzictwa do St. Lorenz. Wskazówka: Oprócz zasłużonej wizyty w winiarni w Wachau warto odwiedzić także stary kościół St. Lorenz z romańską nawą.

Lokalizacja
Wachau, koło St. Lorenz

Punkty widzenia
Punkt widokowy na Seekopf z panoramicznym widokiem na Wachau: Widoki na Dunaj, opactwo Göttweig, Ötscher i Dürrenstein oraz Tullnerfeld
Dostępność dla turystów pieszych
Z parkingu Oberkienstock - Steinige Ries - Hirschwand - Seekopf

Czas trwania
Wędrówka Seekopf/Hirschwand trwa około 4 godzin łącznie z wejściem i zejściem.

Dodatkowa wskazówka: Na Hirschwand należy wejść tylną (= trudniejszą) stroną, aby zejść przednią (= łatwiejszą) stroną. Krótkie, ale wymagające wejście na Hirschwand nadaje się raczej dla zaawansowanych wędrowców: początkujący i dzieci powinni być dodatkowo zabezpieczeni.

Miejscowość i przyjazd