Stift Neukloster

Klasztor/opactwo, Kościół

Opis

Neukloster w Wiener Neustadt został założony przez cesarza Fryderyka III w 1444 roku. Od 1882 roku należy do opactwa Heiligenkreuz i jest prioryjnym klasztorem z siedmioma mnichami oraz kwitnącą parafią miejską. Do Neukloster należy również teatr, w którym regularnie odbywają się różnorodne przedstawienia.

Neukloster posiada tzw. "Kabinet Sztuki i Cudów", w którym prezentowane są różnorodne obiekty, stanowiące miniaturę świata. Takie skarby były obecne w całej Europie na dworach książęcych i w klasztorach, w tym również w klasztorze Neukloster.
Kolekcja obejmuje zarówno okazałe przedmioty z kabinety sztuki, jak i unikalne pamiątki historyczne: około 4700 pojedynczych obiektów, w tym 1000 przedmiotów z kabinety sztuki, 200 obrazów oraz 3500 kamieni i muszli. Większość zbiorów została zdobyta w okresie rozkwitu klasztoru między 1740 a 1801 rokiem.
Stanowi to istotny dokument zbieractwa barokowego w XVIII wieku i historii klasztoru. Ponadto kolekcja stanowi cenne dziedzictwo kulturalne i przyrodnicze regionu i austriackiego landu Dolna Austria.

Refektarz i wspaniała biblioteka oferują premierę. Obydwie nigdy wcześniej nie były dostępne dla publiczności i dlatego nigdy nie były narażone na szkodliwe wpływy zbyt dużej liczby odwiedzających.

Grobowiec Eleonory Portugalskiej, matki Maksymiliana I, można również zwiedzić w ramach wycieczki w klasztorze Neukloster.

Wszystkie wycieczki można znaleźć w przeglądzie na stronie internetowej: https://tourismus.wiener-neustadt.at

Miejscowość i przyjazd