Chleb i wino: winna jesień w Weinviertel

Owoce i zioła, nowoczesność i tradycja, chleb i wino: kiedy połączy się odpowiednie składniki, powstaje coś wspaniałego.

Region Weinviertel jest pełny przeciwieństw, które właśnie winną jesienią tworzą wspaniałą całość. Gospodarze są nowocześni i konserwatywni, a winiarze – innowacyjni, a zarazem przywiązani do tradycji. Tutaj przeczytasz, jak taka mieszanka smakuje i czego można się spodziewać po regionie Retzerland.

Kilka kromek chleba do wina: Polecamy
Jak najlepiej rozpocząć dzień w regionie wokół Retz, aby mieć wrażenie, że nigdy się nie skończy? Według nas – jedząc brunch w przepięknym ogrodzie w restauracji Pollak’s Retzbacherhof. Siedząc pod kasztanowcami, można rozkoszować się regionalnymi, tradycyjnymi pysznościami oraz studiować bogatą kartę win. Wskazówka dla tych, którzy chcieliby zostać na dłużej: można tutaj wykupić nocleg. Wspaniałymi widokami i pysznościami na najwyższym poziomie kulinarnym można delektować się w restauracji Windmühlenheuriger Bergmann, która zachwyca ciekawym połączeniem starego młyna z nowoczesną architekturą. Tutaj (i nie tylko) właściciele sami mielą mąkę na chleb – dlatego szczególnie polecamy: chleb z mąki zmielonej w wiatraku jako dodatek do wędzonego ozora wołowego – niebo w gębie!

Przejażdżka wagonem „heuriger”: Nasze wskazówki dotyczące wytwórców i wycieczek
Region Retzerland słynie nie tylko z najlepszych win, lecz także z regionalnych przysmaków. Na przykład z chleba „Weinviertler Brot” z piekarni Bäckerei Blei Cyrill, która od wielu lat działa w tym regionie i oferuje swoje pieczywo w różnych miejscach. Kolorowe zestawienie różnych pyszności można znaleźć w delikatesach Retzer Delikatessen. Szczególnie warte polecenia są regionalne przetwory: dynia i ogórki, pyszny ser z Weinviertel oraz pełne smaku dżemy i sosy typu chutney. Nasza wskazówka: Polecamy spróbować wszystkiego po trochę. Komu jeszcze mało, niech wybierze się na przejażdżkę wyjątkowym pociągiem Reblaus Express – i to w wagonie typu heuriger. Mijając romantyczne winnice i soczyście zielone lasy, pociąg, w którym można też smacznie zjeść, dociera z Retz do Drosendorf. Wędkarze wysiadają w Hessendorf, a rowerzyści pakują swoje rowery do wagonu rowerowego, aby wygodnie dotrzeć z powrotem z Waldviertel do Weinviertel.

Wieczorny program pełen pyszności: Polecamy
Teraz na scenę wkracza wino. To główny bohater wydarzeń organizowanych w Weinviertel. Bardzo miłe popołudnie, które z pewnością przedłuży się do wieczora, spędzimy w Öhlbergkellergasse w Pillersdorf. Można tam wygodnie dotrzeć rowerem. Serwowane są znakomite wina jakości DAC w pięknym, historycznym otoczeniu. Warto zarezerwować nocleg na miejscu i obudzić się następnego dnia w hotelu Landgut & SPA Althof Retz – w wyjątkowym pokoju wyposażonym w kredens z winami, którego zapasy są na bieżąco uzupełniane. Ten czterogwiazdkowy hotel dysponuje również nową (naprawdę wspaniałą!) strefą wellness, gdzie można znakomicie wypocząć. Wrócimy tu jeszcze!