Wystawy muzeum MAMUZ w Mistelbach i w zamku Asparn

W zamku Asparn można obejrzeć wystawę „UWAGA! PLAC BUDOWY! Budownictwo i mieszkalnictwo w średniowieczu”, a w miasteczku Mistelbach czeka ekspozycja „Majowie”.

UWAGA! PLAC BUDOWY!

Wystawa „UWAGA! PLAC BUDOWY! Budownictwo i mieszkalnictwo w średniowieczu“ pokazuje od 18 kwietnia do 22 listopada 2020 roku osiągnięcia średniowiecznych budowniczych. W jaki sposób budowano w średniowieczu zwykłe domy i warowne zamczyska? Jakie materiały i środki stosowano? Jaka była funkcja poszczególnych budowli? Aby poglądowo przedstawić tę problematykę, podczas trwania wystawy na placu archeologicznym pod gołym niebem budowany będzie wczesnośredniowieczny kościół. Ekspozycja obejmuje również średniowieczną gospodarkę rolną i jadłospisy oraz problematykę gospodarstw domowych i handlu we wsiach, miastach i klasztorach oraz na zamkach na pograniczu Dolnej Austrii i Czech.

MAJOWIE

Ich państwo z ponad setką dużych miast było w okresie rozkwitu między 250 a 900 rokiem naszej ery najgęściej zaludnionym regionem świata, a jego mieszkańcy – Majowie – tworzyli społeczeństwo z zadziwiającymi osiągnięciami w dziedzinie nauki i sztuki. W głębokiej środkowoamerykańskiej dżungli przetrwały do naszych czasów imponujące świątynie i pałace, będące kamiennym świadectwem fascynującej wysokorozwiniętej cywilizacji. W 2020 roku Muzeum MAMUZ w miasteczku Mistelbach prezentuje w Austrii po raz pierwszy od 25 lat legendarną kulturę Majów. Ekspozycja kompleksowo przedstawia życie i państwo Majów zarówno na tropikalnych nizinach jak i na wulkanicznych wyżynach Gwatemali. W jaki sposób Majowie mimo niekorzystnych warunków geograficznych osiągnęli taki rozkwit kultury? Jak organizowali życie społeczne i jakie były przyczyny upadku ich państwa? Wystawa pokazuje pond 200 oryginalnych eksponatów z Ameryki Środkowej, niektóre z nich można zobaczyć w Europie po raz pierwszy. Szczególnie cenne są przedmioty z jadeitu.