Podróż w dobrym smaku, © Hauke Dressler

Morele z doliny Wachau

Wachau i lato kojarzą się z szykownymi strojami ludowymi (Dirndl), pysznym jedzeniem i soczystymi morelami.

Nie jest tajemnicą, że w dolinie Wachau można dobrze zjeść. Ale które lokale wokół Krems i Spitz oraz atrakcje i letnie szlaki spacerowe są najbardziej godne polecenia – już tak. Przynajmniej tak było dotychczas. My to zdradzamy.

Małe co nieco z doliny Wachau: nasze propozycje lokali
Na posiłek w dolinie Wachau warto zajrzeć do gospody typu heuriger. W końcu regionalne smakołyki, np. kanapki z domowym smarowidłem Liptauer, zjada się pośród winnic, popijając lokalnym winem – rieslingiem z Wachau. Tak jest też w „Hof in der Lauben” Thomasa Gritscha w przepięknym Spitz an der Donau. Jego gospodarstwo oszałamia nie tylko widokiem na Dunaj. Stoły Holzapfels Prandtauerhof w Joching uginają się pod ciężarem doskonałych win i potraw. Nie tylko wyborne wina, ale też nalewki i własne wyroby rodziny Holzapflel są ulubionym prezentem zabieranym przez gości restauracji dla przyjaciół i rodziny!

Pyszne morele: Nasze propozycje z doliny Wachau
W dolinie Wachau można znaleźć wielu producentów wspaniałych produktów. Do najlepszych z pewnością należy piekarnia Schmidl w Dürnstein, gdzie należy spróbować najsłynniejszych bułek regionu, Wachauer Laberl. Koniecznie trzeba zaplanować również wizytę w sadzie moreli Aufreitera. Tu można przenocować, zjeść i zrobić zakupy! Na regałach czekają wykwintne likiery, szlachetne winiaki, wyborne wina oraz słodkie niespodzianki. Kto zechce, odjedzie do domu z drzewkiem morelowym z doliny Wachau. Po pokrzepieniu można ruszyć Morelową drogą w Krems-Angern, która pozwala poznać dolinę Wachau i jej wyjątkowy, pełen morelowych sadów krajobraz na piechotę. Droga zaczyna się tuż przy gospodarstwie Aufreitera.

Pssssst uwaga: nasze morelowe podpowiedzi
Przez dolinę Wachau prowadzi wiele dróg. Szlak do ruin zamku Hinterhaus nie jest popularny, ale robi nie mniejsze wrażenie. Wijąc się niczym Dunaj, pozwala idącemu turyście rozkoszować się widokami na Spitz i Tausendeimerberg. By zakosztować wszystkich rozkoszy doliny Wachau oraz jej wykwintnych win i nalewek morelowych polecamy nocleg w pokoju dla wymagających, np. w Barock-Landhof Burkhardt w Spitz. Szczególnie wtedy, gdy planie są wydarzenia związane z morelami. Wyjątkową atrakcją jest z pewnością Spitzer Marillenkirtag. Pod kasztanowcami na przykościelnym placu odbywają się tańce w tradycyjnych strojach, a najważniejszym gościem jest oczywiście morela. Legendarna jest nie tylko panująca tu atmosfera, ale też morelowy automat – skrzętni kucharze produkują knedle przy taśmie. Mamy dla Państwa jeszcze jedną propozycję: dolinę Wachau można podziwiać również ze statku.

Rekomendacje i wskazówki:

Mapa