Po mostach i wiaduktach

Górska linia kolejowa przez przełęcz Semmering należy do światowego dziedzictwa kultury UNESCO – podróżując na południe mijamy kamienie milowe historii kolei.

Linia kolejowa Semmeringbahn ma 41 kilometrów długości – między Dolną Austrii a Styrią pociągi pokonują różnicę wysokości mostami i tunelami wydrążonymi w skałach, bezpiecznie przewożąc wędrowców i amatorów sportów zimowych.

Linia Semmeringbahn była pierwszą górską linią kolejową na świecie o normalnym rozstawie kół. W 1854 roku trasą z dolnoaustriackiego miasteczka  Gloggnitz do styryjskiego Mürzzuschlag po raz pierwszy przejechał pociąg. W 1998 roku linia ta została uznana przez UNESCO za obiekt światowego dziedzictwa kultury. Do dzisiaj jest to główne połączenie kolejowe na południe, atrakcyjne dla turystów i narciarzy ze względu na dostępność pasma Alp Wiedeńskich. 

Po szynach, po szynach, po szynach przez most…

Linia kolejowa, której projektantem i szefem budowy był inżynier Carl Ritter von Ghega łączy południową część Dolnej Austrii ze Styrią. Uważana jest ona za kamień milowy inżynierii kolejowej. Na długości 41 kilometrów przemierza liczne tunele, wiadukty i ponad 100 mostów, pokonując ostre zakręty i duże różnice poziomów.

Koleją górską na narty i wędrówkę

Tam, gdzie niegdyś śmietanka towarzyska Wiednia bawiła na letnisku, dzisiaj przyjeżdżają wędrowcy i sportowcy. Okolica przełęczy i kurortu Semmering przez cały rok wabi pięknymi widokami i wysokogórskim powietrzem. Zimą wielką atrakcją są świetnie przygotowane trasy zjazdowe dla narciarzy i snowboardzistów.