Trasa MTB

Cechami trasy MTB są: rodzaj nawierzchni, długość, przewyższenie oraz liczba single tracków. Trasy te występują w trzech stopniach trudności.

Pod pojęciem tras MTB rozumie się wszystkie dopuszczone do użytkowania szlaki MTB, które rzadko mają więcej niż 30% powierzchni asfaltowanych, złożone z single tracków oraz dróg, prowadzących przez lasy i hale górskie.

Oznacza to, że na trasie można napotkać ciężarówki czy traktory oraz że niebezpieczeństwem grożą różne zjawiska naturalne. Należy zatem zachować ostrożność. 

Stopnie trudności

Trasy MTB dzielą się na trzy stopnie trudności: lekkie (oznakowanie niebieskie), średnio trudne(oznakowanie czerwone) i trudne (oznakowanie czarne). Trasy oznaczone kolorem niebieskim są przyjazne dla rodzin, a ponadto przeważnie pozbawione ruchu samochodowego i często możliwe do przemierzania również zwykłym rowerem. Odcinki bardziej niebezpieczne są dobrze oznakowane. Trasy czerwone nadają się dla zaawansowanych bikerów i wymagają odpowiedniego wyposażenia – na krótkich odcinkach nachylenie może dochodzić do 17%. Jeszcze bardziej stromo przebiegają trasy MTB oznakowane na czarno. Na takie trasy udają się wyłącznie mistrzowie, a stosowne wyposażenie jest obowiązkowe.