Wędrować na okrągło – poznaj dolnoaustriackie trasy okrężne

Jeżeli droga ma być celem, wybierz jedną z naszych wspaniałych tras okrężnych. Które z nich przemierzamy najchętniej, dowiesz się poniżej.

Wędruj idylicznymi uliczkami piwnicznymi, podążaj śladami starożytnych Rzymian, przemierzaj lasy Dolnej Austrii lub zalicz najwspanialsze widoki. Wybraliśmy dla Ciebie najpiękniejsze, najciekawsze i... najsmaczniejsze trasy okrężne.

Wśród piwnic winnych na Trasie Trzech Sióstr w regionie Weinviertel

Trasa okrężna (Rundwanderweg) długości 23 kilometrów prowadzi przez malownicze miasteczko Poysdorf, mijając ruiny zamku Falkenstein, do Nonseum we wsi Herrnbaumgarten, gdzie można obejrzeć najbardziej absurdalne wynalazki ludzkości. Trasa łączy trzy siostrzane miejscowości znane ze znakomitych winnic. Nasza wskazówka: rozejrzyj się po okolicy,
a ponadto zgłoś się na wycieczkę z przewodnikiem po uliczkach winnych w Falkenstein (Kellergassentour in Falkenstein) lub na przejażdżkę traktorem w Poysdorf (Traktorfahrt in Poysdorf). 

W harmonii z przyrodą na trasie rzymskiej (Römerweg 651) na pogórzu alpejskim w okolicach miasta Melk

Trasa prowadząca przez 95 kilometrów drogami polnymi i leśnymi, częściowo wytyczonymi jeszcze przez Rzymian, dzieli się na kilka etapów, obfitujących w atrakcje turystyczne. Wzdłuż szlaku wiodącego przez dolinę Wachau, masyw góry Ötscher, przez zamki Schallaburg i Plankenstein napotkasz na liczne tablice, informujące o dokonaniach starożytnych Rzymian.

Bajecznie i zdrowo drogą panoramiczną na szczyt Nebelstein (Nebelstein-Panoramaweg Nr. 24)

Wyróżniony austriackim znakiem jakości trasy 9-kilometrowy szlak okrężny (Rundweg) można bez pośpiechu przejść przez 2,5 godziny. Delektując się wspaniałym krajobrazem i pięknem przyrody na wysokości 366 metrów, nawet niezbyt zaprawieni marszowo wędrowcy poradzą sobie bez zadyszki. Jest to jedna z naszych ulubionych tras, również ze względu na Dom Bajek (Märchenhaus) w miejscowości Maißen i prozdrowotny tor przeszkód w Hirschenwies (Xundwärts-Parcours).

Szlak czarujących widoków w letniskowej miejscowości Semmering

Liczący 11,5 kilometra szlak czarujących widoków (Semmering Zauberblickeweg) prowadzi wprawdzie początkowo wzdłuż szlaku kolejowego, lecz nie wychodzi poza okolice Semmering z ich wspaniałą architekturą willową Villen am Semmering). Trasa jest rajem dla miłośników rozległych widoków i panoram, a jej największą atrakcją jest widok na wiadukt kolejowy w Kalte Rinne, uwieczniony na wycofanym już z obiegu austriackim banknocie 20-szylingowym. (20-Schilling-Blick)

Śladami starożytnych Rzymian na VIA.CARNUNTUM

Poszczególne trasy okrężne VIA.CARNUNTUM liczące 5 do maksymalnie 12 kilometrów i pozbawione stromizn są łatwe do pokonania dla rodzin z dziećmi. Na licznych szlakach młodzi i nieco starsi miłośnicy starożytności odkryją skarby i tajemnice historycznego miasta Carnuntum. Dzięki bezpłatnej aplikacji wędrowcy poznają nie tylko mity i legendy, lecz również rzadkie rośliny, występujące w tej okolicy, np. goździk pierzasty.