Weinfrühling in der Kellergasse, © Robert Herbst

Wiosna z winem

Młode, świeże, warte grzechu. Wiosną w dolnoaustriackiej krainie wina witamy nowy rocznik.

Pierwsze wiosenne promyki słońca wyczarowują ciepłe światło, a nasycona zieleń budzącej się przyrody wzmaga wiosenne uczucia, szczególnie gdy w perspektywie nadciąga już radosny winny festyn. Nigdzie nie znajdziesz tylu wspaniałych imprez związanych ze szlachetnym trunkiem jak w dolnoaustriackiej krainie wina.

Wszędzie kiełkują i pączkują rośliny, w uliczkach piwnicznych kwitną drzewa, a producenci wina szeroko otwierają wrota piwnic, prezentując swoje skarby. Z wiosną w dolnoaustriackiej krainie wina już od końca marca rozpoczyna się nowy winny rok. Tłocznie i izby winiarni przygotowują się na degustacje   i  festyny winne, pod kwitnącymi drzewami pojawiają się stoły i ławy. Drobne przekąski witają gości przybywających z winnych szlaków i podróży.

Młode wino –  atrakcja sezonu 

Od tysięcy lat w największym austriackim regionie uprawy wina wszystko kręci się wokół szlachetnego trunku. Chociaż dla jego producenta najintensywniejszą porą roku jest jesień – wiosna przynosi miłośnikom wina długo oczekiwany moment. To co zebrano jesienią i poddano dojrzewaniu zimą, teraz prezentowane jest na  degustacji.  To najlepsza okazja, aby wyrobić sobie opinię o charakterze kolejnego rocznika i zapełnić własną piwniczkę.

Jeden region, a wybór olbrzymi

Wino zadomowiło się na terenie dzisiejszej Dolnej Austrii przed około trzema tysiącami lat. Osiem obszarów uprawy winorośli gwarantuje olbrzymią różnorodność – od doliny Wachau, uznanej przez UNESCO za światowej dziedzictwo kultury, poprzez dolinę rzeki Krems, dolinę rzeki Traisen, Carnuntum, dolinę rzeki Kamp do okolic krawędzi Wagram, aż po region termalny Lasu Wiedeńskiego czy region Weinviertel nowe roczniki jakościowych win, znanych daleko poza granicami kraju i wyróżnionych znakiem jakości  DAC chciałoby się próbować łyk po łyku. 

Urlop w gospodarstwie winnym

Wiosenny wypad szlakiem wina pobudza wszystkie zmysły. Nic dziwnego – Dolna Austria wydobywa ze swoich 28.000 hektarów winnic, w tym 75% białych i 25% czerwonych gron, wszystko, co najlepsze. Podczas winnej podróży  osobiście poznasz producentów wina i ich gospodarstwa, a na całodziennej wycieczce bezpośrednio doświadczysz w heurigerze dolnoaustriackiej kultury konsumpcji wina. Nic więc dziwnego, że wielu naszych gości pragnie od razu przedłużyć swój  urlop w jednym z gospodarstw winnych.