Kellergasse Weinviertel, © Weinviertel Tourismus/Robert Herbst

Kellergassen w Dolnej Austrii zapraszają co roku na degustacje i wspaniałe imprezy.

Nasze Kellergassen – miejsca dla miłośników wina!

Chłodne piwnice zapewniają urozmaicenie nie tylko latem: w Kellergassen w Dolnej Austrii można doświadczyć wyjątkowych wrażeń zarówno na powierzchni, w gospodach typu Heuriger, jak i pod ziemią podczas degustacji.

1000 dobrych powodów, aby napić się wina
W Dolnej Austrii jest ponad 1000 Kellergassen, zwanych też potocznie wioskami bez kominów. Kellergasse to uliczka, przy której znajdują się piwnice na wino i tłocznie. Najdłuższa uliczka – Hadres w dolinie Pulkautal – ma długość 1,6 kilometra. Najpiękniejszy Kellergasse znajdziemy również w regionie Weinviertel, a mianowicie w miejscowości Wildendürnbach.

Popularne dawniej i dziś
Najstarsze piwnice z podanym rokiem budowy pochodzą z XVII wieku. Początkowo nie występowały na terenie całego kraju, dopiero później rozpowszechniły się w pobliżu winnic, aż począwszy od lat 50. XX wieku na skutek modernizacji straciły swoje znaczenie jako miejsca produkcji i magazynowania wina, a dzisiaj niektóre z nich wykorzystywane są przy szczególnych okazjach.

Miejsce na delektowanie się i spotkania w dobrym towarzystwie
Dzisiaj w Kellergassen organizowane są degustacje, spotkania fachowców z branży oraz imprezy. Jako gospody typu Heuriger, w których można skosztować wina oraz poświętować ze smakiem, miejsca te są od zawsze licznie i chętnie odwiedzane.