Gemeindealpe

Gemeindealpe to miejsce dla osób żądnych wrażeń. Tutaj na turystów czekają zarówno niezapomniane szlaki, jak i ekscytujące zjazdy.

Atutami Gemeindealpe są piękne krajobrazy i szalone zjazdy na górskich trójkołowcach i hulajnogach, dzięki którym w malowniczym Mitterbach nad krystalicznie czystym jeziorem Erlaufsee wiele się dzieje.

Krystalicznie czyste

W sercu parku krajobrazowego Ötscher-Tormäuer znajduje się Gemeindealpe (1626 m). Popularnym punktem wyjścia jest Mitterbach am Erlaufsee, położona nad czystym jeziorem zachęcającym do kąpieli, wędkowania czy wypoczynku na meblach Enzo. Piękniejsze widoki rozpościerają się tylko ze szczytu.

Dla odważnych i muzykalnych

Na Gemeindealpe warto wejść i z niej zjechać. Do schroniska Terzerhaus z tarasem i panoramą od Gesäuse aż po Schneeberg prowadzą szlaki oraz kolejka. Na dół można zjechać leśnymi drogami na szybkich górskich trójkołowcach i hulajnogach, a następnie odświeżyć się w jeziorze Erlaufsee. Polecamy: coroczne koncerty Wanderbare Gipfelklaenge na wolnym powietrzu.

Zima dla poszukiwaczy przygód

Gemeindealpe z największym snowparkiem i najbardziej stromą trasą w Dolnej Austrii (nachylenie 70%) to obowiązkowy punkt programu dla poszukiwaczy mocnych wrażeń. Po ostrym zjeździe na linie alpiniści zaglądają do Wirtshaus zum Bäreneck ze smacznymi regionalnymi potrawami.

Tipy redakcie pre oblasť Gemeindealpe

Ötscher – wskazówki redakcji

Atrakcje w masywie góry Ötscher, zwanej „Ojcowską Górą” regionu Mostviertel.

Wybraliśmy się do regionu Mostviertel, zdobywając szczyty Ötscher i Gemeindealpe. Z wyprawy przywieźliśmy ze sobą szereg wskazówek, które mogą okazać się pomocne, zabawne, odkrywcze, a przede wszystkim praktyczne, niezależnie od tego, z której miejscowości rozpoczniesz swoją wędrówkę – do wyboru stoi Wienerbruck lub Mitterbach.

Vorderöstscher: główne atrakcje Wielkiego Kanionu Austrii

Ötscher, symbol Mostviertel, zachwyca fantastycznymi widokami oraz wspaniałą fauną i florą parku krajobrazowego Ötscher-Tormäuer. Cały czas nie możemy uwierzyć, że ten park, którego powierzchnia wynosi 170 km2, jest większy nawet od Liechtensteinu. Dlatego zarówno w samym centrum parku Naturparkzentrum Ötscher-Basis w Wienerbruck, jak i w jego okolicy jest tak wiele atrakcji. Zaczniemy jednak od wskazówki kulinarnej: W restauracji znajdującej się w Naturparkzentrum Ötscher-Basis koniecznie musisz spróbować sera owczego z Annabergu oraz zamówić kolejkę piwa Erzbräu. Oferta Ötscher-Basis obejmuje również – na zapytanie – wycieczki z przewodnikiem, które prowadzi ekolog. Ten, kto chce się wybrać na wycieczkę bez przewodnika, powinien kierować się do schroniska Schutzhaus Vorderötscher. Droga w tamtą stronę przebiega przy elektrowni Stierwaschboden i dalej przez imponujące wąwozy Ötschergräben aż do wodospadów Mira i Schleier. Tutaj natura prezentuje swoją niesłychaną siłę – i jednocześnie działa niesamowicie relaksująco. Po przybyciu na miejsce warto przenocować bezpośrednio na górze, chłonąć pełną czułości atmosferę w schronisku Vorderötscher, podglądać paradujące jelenie – a to wszystko przy okazji delektując się wybornymi smakołykami.

Gemeindealpe: przyjemna wspinaczka, szybki zjazd z powrotem

Decydując się na nocleg w schronisku Vorderötscher, następnego dnia od razu można zacząć zdobywać sąsiednią górę, czyli Gemeindealpe. Można też rozpocząć wspinaczkę z przytulnej kwatery położonej w dolinie, takiej jak apartamenty w budynku dworcowym w Wienerbruck. W takim przypadku nocuje się na nieczynnym dworcu, gdzie oczywiście warto wybrać się w nostalgiczną podróż kolejką Mariazellerbahn – kolejka startuje bezpośrednio spod apartamentów i jedzie do Mitterbach. Rekomendowana trasa: Koniecznie trzeba wybrać trasę podejścia z Zellerain na szczyt Gemeindealpe. Prowadzi ona przez górskie hale charakteryzujące się wapiennym krajobrazem, z których roztaczają się wspaniałe panoramiczne widoki – przy małych lasach i niebieskich kwiatach goryczki. Osoby lubiące wygodę mogą skorzystać z wyciągu krzesełkowego, którego stacja początkowa znajduje się w Mitterbach. Wielu turystów za cel obiera sobie nie tylko sam szczyt, lecz także nowe schronisko Terzerhaus.

Tam czeka już wspaniałe miejsce na tarasie widokowym, z którego roztaczają się najpiękniejsze widoki na cały region Mariazeller Land. Nasze wskazówki kulinarne: Domowej roboty strudel z jabłkami prosto z pieca opalanego drewnem! Po obfitym posiłku warto wybrać się na spacer z piękną panoramą górską, zanim wróci się z powrotem na pieszo lub wyciągiem krzesełkowym do stacji pośredniej, gdzie z kolei polecamy odpoczynek w schronisku s’Balzplatzerl. Tam trzeba koniecznie zamówić regionalnego burgera „Franzis Gmoaoim-Burger”, zanim rozpocznie się zjazd na górskich trójkołowcach i hulajnogach. Ponadto: Tym, którzy nie szukają zbyt wielu przygód, polecamy spacer leśną drogą albo wycieczkę po dolinie.

Dla miłośników zbierania pieczątek w schroniskach i miłośników wycieczek mamy jeszcze jedną dodatkową wskazówkę: podczas wędrówki z Annabergu na górę Tirolerkogel albo Hennesteck polecamy odpoczynek w schroniskach Annaberger Haus i Anna-Alm. Zbierając dodatkowe pieczątki w tych dwóch schroniskach, wypełnisz dwa paszporty z pieczątkami podczas jednego urlopu i tym samym zwiększysz swoje szanse na wygraną!