Rax, © Niederösterreich Werbung/ Metjukrejza

Latem najpiękniej jest w górach.

Między pastwiskami górskimi, schroniskami i krzyżami na szczytach gór

Bez tłoku na kąpieliskach, bez korków, bez szumu klimatyzatorów. Za to zapierające dech w piersiach szczyty, krystalicznie czyste jeziora i tradycyjne schroniska. Tak wygląda lato w górach Dolnej Austrii – pełne czekających na Ciebie atrakcji.

Od Alp Wiedeńskich po Mostviertel czekają na Ciebie świetnie przygotowane szlaki turystyczne – czy to piesze, czy przeznaczone dla rowerów górskich. W tradycyjnych schroniskach z regionalnymi produktami możesz i rozpieścić podniebienie, i wzmocnić ciało. Kto potrzebuje wytchnienia, znajdzie je w miejscach odpoczynku i punktach widokowych, które są tak piękne, że najchętniej zostałoby się w nich na zawsze. To wszystko i wiele więcej oferują góry w Dolnej Austrii – na dalszych stronach prezentujemy tylko niewielki przedsmak. Życzymy pięknego lata i do zobaczenia!

 

Kiedy idziesz w góry…

Trailrunning, Mirafall, © Gerald Demolsky

Wąwozami nad wodospady

Czytaj dalej
Wędrówki po wiedeńskim łuku alpejskim, © Wiener Alpen/Fülöp&Kremsl

Droga w paśmie Alp Wiedeńskich

Czytaj dalej
Hochkar, © Robert Herbst

Turysta spotyka szczyt: góry w Dolnej Austrii

Czytaj dalej
Wycieczka górska z przewodnikiem Schneeberg, © Wiener Alpen/Martin Fülöp

Trasy wysokogórskie w Dolnej Austrii

Czytaj dalej
Krystalicznie czysta woda w wąwozach Ötscher, © Fred Lindmoser

Natura i zdrowie: Sezon kąpielowy w górach

Czytaj dalej
View from the hut, © Romeo Felsenreich

Schroniska górskie w Dolnej Austrii

Czytaj dalej

10 superalpejskich wędrówek górskich w Dolnej Austrii

Po zdobyciu szczytów o najpiękniejszych widokach w Dolnej Austrii, proponujemy Ci dziesięć najbardziej wymagających tras.

Wycieczka do alpejskiego Hocheck, © Christian Handl

Z Kaumberg na górę Hocheck

Ponad 15 kilometrowa wędrówka z miejscowości Kaumberg na górę Hocheck (1.037 m) – najbardziej na wschód położony ponad tysiącmetrowy szczyt dolnoaustriackiego Przedalpia – wymaga dobrej kondycji. Jej punkt wyjściowy oddalony jest od Wiednia tylko o godzinę jazdy samochodem. U celu czeka na wędrowca rozległy widok na szczyty masywu Hocheck z wieży widokowej Meyringer Warte.

Czytaj dalej
Vogelbergsteig Wachau, © photography.pfeffel.at

Vogelbergsteig w Dürnstein

Urozmaicona, częściowo stroma trasa, prowadząca szlakiem Vogelbergsteig do schroniska Fesslhütte i ruin znanego z historii zamku Dürnstein, należy do najpiękniejszych wędrówek w regionie Wachau, uznanym przez UNESCO za światowe dziedzictwo kulturowe. Na wędrowców czekają zapierające dech w piersiach widoki na Dunaj, Dürnstein i okoliczny krajobraz.

Czytaj dalej
Skywalk Hohe Wand, © Naturparke Niederösterreich/Robert Herbst

Na szczyt Große Kanzel w masywie Hohe Wand

Wejście na Große Kanzel to 3-kilometrowa wycieczka dla całej rodziny. Podejście rozpoczyna się w środku lasu przy pensjonacie Toni Seiser w Höflein. Droga wiedzie przez górskie lasy szlakiem Grafenbergweg do schronisk Wilhelm-Eichert-Hütte, Turmsteighütte i Hubertushaus. Wskazówka dla miłośników wspinaczki: na szczyt Große Kanzel można również dotrzeć dwiema drogami wspinaczkowymi (Springlessteig i Wagnersteig).

Czytaj dalej
Sonnwendstein, © Niederösterreich-Werbung/ M. Liebert

Z Maria Schutz do schroniska Pollereshütte na górze Sonnwendstein

Trasa długości 3,6 kilometra prowadzi z miejscowości pielgrzymkowej Maria Schutz z początku leśną drogą, a następnie stromą ścieżką, zwaną szlakiem strzelców alpejskich, do schroniska Pollereshütte. Zgłodniali wędrowcy docenią tutejszą kaszankę zasmażaną z ziemniakami czy knedle serowe z regionu Pinzgau. Ze szczytu o wysokości 1.523 metrów n.p.m. rozpościerają się wspaniałe widoki na pasmo Alp Wiedeńskich.

Czytaj dalej
Ötscher, Rauher Kamm, © Niederösterreich-Werbung/Michael Liebert

Na górę Ötscher przez grań Rauher Kamm

Klasyczna wysokogórska wędrówka w regionie Mostviertel prowadząca przez prawie 13 kilometrów granią Rauher Kamm na szczyt góry Ötscher o wysokości 1.893 m. Ta niezwykle wymagająca wyprawa zarezerwowana jest dla doświadczonych, sprawnych wspinaczy przy bezdeszczowej stabilnej pogodzie, gdyż szlak prowadzi przez pasaże wspinaczkowe pozbawione zabezpieczeń.

Czytaj dalej
Annaberger Haus, © Karl Schachinger

Annaberg – Tirolerkogel – Eibl – Türnitz

Atrakcją tej liczącej 14,5 km wędrówki górskiej są wspaniałe widoki na okoliczne góry. W pogodne jesienne dni można stąd zobaczyć nawet dolinę Wachau i masyw Gesäuse. Trasa rozpoczyna się w miejscowości Annaberg, skąd przez górę Tirolerkogel docieramy do schroniska Annaberger Haus, a następnie przez górę Eibl do miejscowości Türnitz, skąd możemy wrócić do Annaberg autobusem pocztowym.

Czytaj dalej
Lato na górze Rax, © Niederösterreich-Werbung/Robert Herbst

Spod hotelu Knappenhof do schroniska Ottohaus w masywie Rax

Trasa długości 4,5 kilometra prowadzi szlakiem Törlweg do Ottohaus. Z tego wybudowanego w 1893 roku schroniska roztacza się wspaniały widok na ogród alpejski o powierzchni 4.000 m2, którym podczas pobytu na letnisku zachwycał się już Sigmund Freud. Czy już wówczas mógł się on delektować pieczenią drwala (Holzfällerbraten)? Skorzystaj z okazji i skosztuj tego legendarnego dania!

Czytaj dalej
Fischerhütte, © Wiener Alpen in Niederösterreich/Franz Zwickl

Schneeberg – Nandlgrat

Prawie 14-kilometrowa, trudna wędrówka górska na Schneeberg wymagająca świetnej kondycji i koordynacji, poprowadzi doświadczonych alpinistów wśród stromych turni i obrywów skalnych wzdłuż grani Nandlgrat na szczyt góry Schneeberg. Przed zejściem warto wesprzeć nadwątlone siły wśród fascynujących widoków w schroniskach Fischerhütte lub Edelweißhütte.

Czytaj dalej
Obersee, © Rene Jagersberger

Trasa panoramiczna Ybbstalerhütte – Dürrenstein – Seetal

Alpiniści wybierający się na prawie 22-kilometrową, dwudniową trasę na górę Dürrenstein o wysokości 1.878 metrów z noclegiem w schronisku Ybbstalerhütte, muszą mieć naprawdę dobrą kondycję. Droga prowadzi przez prawie puszczańskie wąwozy, mija punkt zwany środkowoeuropejskim biegunem zimna, wiedzie przez strefę kosodrzewiny, soczyste hale i brzegi najpiękniejszych jezior doliny rzeki Ybbs.

Czytaj dalej
Eldorado dla wędrowców, © Veronika Marx

Przez halę Marienseer Schwaig do Wetterkoglerhaus

Nadająca się dla całej rodziny trasa o długości 3,5 kilometra prowadzi od biotopu w Mariensee przez halę Marienseer Schwaig do przytulnego schroniska Wetterkoglerhaus, leżącego na wysokości 1.743 metrów n.p.m. Jest to najwyższy punkt masywu Wechsel, zwany Hochwechsel, z którego rozpościera się szeroki widok na krainę Wechsel.

Czytaj dalej
Filtruj wyniki
Właściwości trasy
Stopień trudności
Filtruj wyniki
Region
To view this content, you need to accept our Cookies. Change Cookie Settings

12 tajnych wskazówek na alpejskie lato

Rezerwat Dürrenstein, © Mostviertel Tourismus/weinfranz.at

Największa dżungla w Europie Środkowej

To prawda: największe pozostałości pierwotnego lasu w Europie Środkowej znajdują się w Mostviertel - a dokładniej w sercu Dzikiej Krainy Dürrenstein. Najsurowszy rezerwat przyrody Austrii, pustkowie Rothwald, nie widział ani siekiery, ani piły łańcuchowej od ostatniej epoki lodowcowej.

Czytaj dalej
Podziemna kraina czarów w jaskini stalaktytowej Ötscher, © Melanie Karas

Madonna w Mostviertel

Jak Madonna, flaming i ucho słonia trafiły do jaskini? Natura pozwoliła im tam rosnąć, a jaskinię stalaktytową Ötscher z jej unikatowymi formacjami skalnymi można zwiedzać podczas ekscytującej 45-minutowej wycieczki.

Czytaj dalej
Elisabethkircherl, © Wiener Alpen in Niederösterreich/Franz Zwickl

Blask Sissi

Elisabethkircherl, która została zbudowana na cześć cesarzowej Sissi po jej zabójstwie, jest intronizowana na Hochschneeberg. Kościół został zbudowany bardzo blisko krawędzi, dlatego dziś - w prawdziwym stylu Sissi - jego blask można zobaczyć z odległości wielu kilometrów.

Czytaj dalej
Ötscher, góra wielu historii, © Mostviertel Tourismus/weinfranz.at

Góra przesiąknięta legendą

Ötscher był i jest fascynujący. Nic dziwnego, że jest o tym tyle opowieści. Na przykład jezioro pogodowe, które, jak się mówi, powstało podczas burzy, lub dziura gołębia, w której gniazduje więcej zagubionych dusz niż gołębi. Stara góra zna 1000 historii. Czas usłyszeć jeden lub dwa z nich.

Czytaj dalej
Eibl Teichhütte, © Familie Tröstl

Szczęście w nieszczęściu

Po pierwsze, powiązane przeciąganie nie działało. Następnie Eibl Teichhütte zaadaptowano na schronienie. Następnie podpalił ją podpalacz. Idylliczna chatka nie miała dobrego początku. Ale teraz jest bardziej popularny niż kiedykolwiek wcześniej!

Czytaj dalej
Platforma Skytour Hochkar, © Rene Jagersberger

100 pików na jednym zdjęciu

Na najwyższej platformie widokowej Dolnej Austrii Skytour 360 ° na Hochkar, Mostviertel i cały świat są u Twoich stóp. W optymalnych warunkach można podziwiać panoramę 100 szczytów o wysokości przekraczającej 2000 metrów.

Czytaj dalej
Naturpark Hohe Wand, © Wiener Alpen/Franz Zwickl

Kozy górskie na Różdżce Hohe?

Chociaż tak naprawdę nie powinni tu być, znaleźli świetny dom: kozy górskie z Różdżki Hohe są tak samo częścią scenerii, jak nierówne skały; i podobnie jak widok, stały się popularną okazją do zdjęć dla wspinaczy i turystów. Nasza wskazówka: uzyskaj najlepszy widok ze Skywalk Hohe Wand.

Czytaj dalej
Naturfreundehaus Knofeleben, © Wiener Alpen/Bene Croy

Na królewskiej drodze

Cesarz zawsze spędzał letnie polowanie i mieszkał w swoim apartamencie w Thalhof w Reichenau, zaledwie rzut kamieniem od inż. Przedostań się przez dziki i romantyczny wąwóz do Knofeleben, gdzie niegdyś znajdowała się królewska chata myśliwska ... ale teraz, gdzie chata Naturfreundehaus Knofeleben zaprasza do odpoczynku.

Czytaj dalej
Pastwiska na Wechsel są znane jako Schwaigen, © Wiener Alpen in Niederösterreich/Michael Reidinger

Brak pastwisk na Wechsel

Góra Wechsel, która leży na granicy Styrii i Dolnej Austrii, nie ma pastwisk. Zamiast tego nazywa się je Schwaigen, a ci, którzy je odkryją, znajdą wiele świętych kamieni milowych, takich jak Schwarzen Herrgott („Czarny Jezus Chrystus”) lub Steinerne Kreuz („Kamienny Krzyż”).

Czytaj dalej
Elektrownia Stierwaschboden, © Mostviertel Tourismus/weinfranz.at

Energetyczny pionierski duch

Elektrownia Wienerbruck na Stierwaschboden została zbudowana w latach 1907–1911 i jest jedną z najstarszych elektrowni EVN i wytwarza prąd trakcyjny dla kolei Mariazell - jednej z pierwszych zelektryfikowanych kolei w Austro-Węgrzech.

Czytaj dalej
Górska stacja Hochschneeberg, © Wiener Alpen in Niederösterreich/Franz Zwickl

Najwyższy dworzec kolejowy

Najwyższy dworzec kolejowy w Austrii znajduje się na Hochschneeberg. Jakby tego było mało, na stacji górskiej Hochschneeberg znajduje się wystawa, na której znajdują się prace artystki z Puchberg VOKA.

Czytaj dalej