Wycieczka rowerowa, © Franziska Consolati

Transgraniczne szlaki rowerowe – dolnoaustriackie odcinki tras EuroVelo 9 i EuroVelo 13

Podążać rowerem w rzecznym krajobrazie, pozostawiając codzienność daleko za sobą.

W Dolnej Austrii do miejsc znanych z historii można się udać rowerem wzdłuż europejskich długodystansowych tras rowerowych EuroVelo 6, EuroVelo 9 i EuroVelo 13, przecinających Dolną Austrię lub prowadzących przez regiony Waldviertel i Weinviertel oraz Alpy Wiedeńskie.

Szlak Żelaznej Kurtyny czyli EuroVelo 13 (Iron Curtain Trail)

Jadąc szlakiem Żelaznej Kurtyny (EuroVelo 13) można poznać historię podziału Europy. Przez prawie pół wieku żelazna kurtyna, poczynając od Morza Barentsa aż do Morza Czarnego, przecinała Europę na dwie części: Wschód i Zachód. Na zamkniętych wówczas terenach przygranicznych powstawały biotopy, tworzące obecnie tzw. „zielone pasmo”, gdzie bez zakłóceń z zewnątrz mogły rozwijać się rośliny i zwierzęta.

Liczby opisujące szlak EuroVelo 13 robią wrażenie: na 10.400 kilometrach trasy turyści przetną 20 państw, zobaczą 14 obiektów zaliczanych przez UNESCO do europejskiego dziedzictwa kulturowego i przejadą brzegami trzech europejskich mórz. Odcinek EuroVelo 13 w Dolnej Austrii nie tylko łączy ze sobą regiony Waldviertel i Weinviertel, lecz umożliwia entuzjastom dwóch kółek przerwy wypoczynkowe w romantycznych uliczkach piwnic winnych w miejscowościach znanych z produkcji szlachetnego trunku, takich jak Retz, Laa an der Thaya i Poysdorf. 

EuroVelo 9 i termalna trasa rowerowa Thermenradweg 

Na przełaj przez Dolną Austrię przebiega długodystansowa europejska trasa rowerowa EuroVelo 9 – z Czech poprzez region Weinviertel, Wiedeń, a następnie termalną trasą rowerową aż do pasma Alp Wiedeńskich. EuroVelo 9 można wygodnie pokonać w trzech etapach: pierwszy z Brecławia do Wiednia (90 km), drugi, prowadzący trasą termalną, z Wiednia do Kleinwolkersdorf (56 km) oraz  trzeci z  Wiener Neustadt do Mönichkirchen (55 km). Drugi etap spodoba się rowerzystom doceniającym rozkosze podniebienia – po drodze napotkają liczne winiarnie zwane Heurigerami. W trzecim etapie u celu czeka nagroda za wysiłek w postaci wspaniałej panoramy Alp Wiedeńskich.

Przez sam środek Dolnej Austrii – 260-kilometrowy odcinek trasy naddunajskiej

Trasa naddunajska Donauradweg należy do najpopularniejszych długodystansowych szlaków rowerowych Europy. Takiego urozmaicenia nie oferuje żadna inna trasa rowerowa. Po drodze napotkamy zabytkowe zamki i ruiny rzymskich miast, a winnice i winiarnie zapraszają do odpoczynku i degustacji. Soczyste morele z doliny Wachau i odświeżająca kąpiel w nurtach Dunaju to przyjemności, jakie zawdzięczamy pięknej przyrodzie tego regionu. Czy z rodziną, czy samotnie na rowerze elektrycznym – na trasie naddunajskiej przemierzamy przez kilka epok, a w całym jej przebiegu również przez kilka granic.