Weinland Niederösterreich, © Robert Herbst

Dolna Austria krainą wina

Ponad 28.000 hektarów winnic, romantyczne uliczki piwniczne i tysiącletnia kultura wina. Witamy w wiodącym austriackim regionie uprawy wina!

Kto ceni szlachetne trunki, musi skosztować wyróżniających się i wyróżnianych win z dolnoaustriackich winnic. Tu ludzie znają się na rzeczy, tu tradycja idzie w parze z innowacyjnością, tu zapragniesz zatrzymać się na dłużej.

Wina wyborne i wyborowe – różnorodność i smak

Zielony veltliner jak okiem sięgnąć, słynny riesling i wyszukane czerwone wina. Na ośmiu obszarach uprawy winorośli w Dolnej Austrii z 75% białych i 25% czerwonych gron każdy miłośnik wina znajdzie trunek dla siebie. Uznana przez UNESCO za światowe dziedzictwo kultury dolina Wachau  od dawna słynie daleko poza granicami Austrii. Tu zawsze warto skusić się na degustację. Dla amatorów zielonego veltlinera ziemią obiecaną jawią się obszary uprawy winorośli w dolinie rzeki Krems, dolinie rzeki Traisen, w okolicach Carnuntum, w dolinie rzeki Kamp oraz  wzdłuż krawędzi Wagram. W południowej części Dolnej Austrii, w regionie termalnym Lasu Wiedeńskiego można też skosztować miejscowych specjalności winnych takich jak zierfandler i rotgipfler. Region  Weinviertel może pochwalić się  licznymi winami
z oznaczeniem jakościowym DAC.  Co powiesz na wypad do jednej ze starych uliczek piwnicznych, zwanych u nas „wsiami bez kominów”? 

Jedyna w swoim rodzaju kultura wina

Ocenia się, że wino zadomowiło się na terenie obecnej Dolnej Austrii przed około trzema tysiącami lat. Miejscowymi trunkami delektowali się już starożytni Rzymianie. Z czasem rozwinęła się tu kultura uprawy i konsumpcji wina, która nie ma sobie równej na świecie. Szlaki winne prowadzą do miejscowości, ludzi i szlachetnych trunków, prezentujących pasjonujące historie i prastare tradycje.

Przygoda dla podniebienia na każdym kroku 

Warto wyruszyć w szczególną podróż szlakiem wina i na miejscu przekonać się, że wino to dużo więcej niż sfermentowany sok z winogron. Czy na  urlopie w gospodarstwie winnym czy  na wędrówkach i szlakach rowerowych po obszarach uprawy winorośli, wszędzie towarzyszy nam wino. Krok za krokiem, łyk za łykiem poznajemy dolnoaustriackie winiarnie i kulturę wina, nabierając ochoty na powrót do tych miejsc. Do zobaczenia! 

Rozległy region produkcji wina nad Dunajem

Meta-Navi Rechtliche Infos

Czytaj dalej

Najpopularniejsze szlaki rowerowe

Czytaj dalej
Wiosna i Wachau, © Andreas Hofer

Wachau

Czytaj dalej
Heidentor, Carnuntum, © Andreas Hofer

Carnuntum

Czytaj dalej
The Genussmeile, © Wienerwald Tourismus/Raimo Rumpler

Thermenregion Wienerwald

Czytaj dalej
Najszczęśliwsze chwile, to te spędzone na grzbiecie konia!, © Karin Lohberger Photography

Poszukiwanie skarbów i pieczenie chleba przy ognisku

Czytaj dalej
Wędrówka w dolinie rzeki Traisen, © Walter Pernikl

Szlak wina w dolinie rzeki Traisen – droga św. Jakuba i krzyż gradowy

Czytaj dalej
Uliczka z piwniczkami winnymi w Wartberg, © Weinviertel Tourismus/Robert Herbst

Weinviertel

Czytaj dalej