Wiatrak w Retz w Weinviertel, © Niederösterreich-Werbung/ M. Liebert

W Retz rządzi wino!

W Retz kocha się wino i dobre jedzenie. Co poza uciechami podniebienia można przeżyć w tym malowniczym miasteczko opisujemy poniżej.

Elektrycznym rowerem przez winnice i ze strażnikiem nocnym przez rozległy labirynt winnych piwnic – w Retz wszystko kręci się wokół wina. Na szczęście jest tu naprawdę łatwo znaleźć smakowity „podkład” pod długi wieczór w winiarni.

Podziemne i naziemne przyjemności

Czy w północnej części regionu Weinviertel można odetchnąć atmosferą południa? Jak najbardziej! A mianowicie w przepięknym miasteczku Retz z jego wielkim rynkiem i licznymi piwnicami winnymi. Największa i najbardziej interesująca z nich znajduje się częściowo pod rynkiem. Zabytkowa piwnica Retzer Erlebniskeller to 20-kilometrowy skomplikowany labirynt, który można zwiedzać, najlepiej podczas  nocnej wycieczki ze strażnikiem miejskim. Z powrotem na powierzchni ziemi warto obejrzeć Verderberhaus - szesnastowieczną kamienicę przy rynku ze sgraffitowymi zdobieniami, będącą symbolem miasta. Przy rynku znajduje się również gorąco polecany przez nas hotel Landgut & SPA Althof Retz, do którego chętnie byśmy jeszcze w przyszłości wrócili. Hotel oferuje basen infinity na dachu, z którego rozpościera się piękny widok na porośnięte winnicami pagórki oraz specjalne pokoje dla miłośników wina z Weinviertel (wyboru win w pokojowej lodówce nie powstydziłaby się najbardziej szanująca się winiarnia). Hotel oferuje pełne wdzięku połączenie nowoczesnego komfortu z historycznym otoczeniem w atmosferze serdecznej gościnności jakże typowej dla regionu Weinviertel. Naprawdę wielka klasa! 

Trzymajmy się winnic!

Miasto Retz oferuje swoim gościom wspaniałe winiarnie typu Heuriger, np.  Windmühlen-Heuriger Bergmann. Proponujemy pieszy spacer do starego wiatraka, gdzie w winnicy serwowane są na nowo zinterpretowane klasyczne przekąski heurigerowe do wspaniałych regionalnych win. Region Weinviertel najlepiej poznaje się z siodełka roweru. W rowery elektryczne i tradycyjne można zaopatrzyć się w Retz w wypożyczalni rowerów. Zdradzimy naszą ulubioną trasę: Odwiedź koniecznie uliczkę piwniczną w Stoitzendorf
i zatrzymaj się w jednej z licznych winiarni po drodze. Po długiej wycieczce rowerowej dobrze ci zrobi skok do chłodnej wody kąpieliska parkowego lub szprycer z białego wina w ogródku baru winnego przy regionalnej winotece w Retz. Jest to nawiasem mówiąc największa winoteka poświęcona jednemu regionowi uprawy winorośli w Austrii – można tu skosztować ponad 20 gatunków wspaniałych trunków z regionalnych winnic. Kupujący mają wybór z ponad 300 gatunków wina w cenie producenta bez dodatkowych narzutów. Nasza wskazówka: latem szef baru winnego, Klaus Gössl, który uwielbia grillować, na specjalne okazje przygotowuje wspaniałe letnie przekąski z regionu Weinviertel! 

Urlop ze smakiem

W Retz można naprawdę dobrze zjeść, na przykład w gospodzie zamkowej Schlossgasthaus Brand, znanej ze smakołyków z dyni, typowych dla regionu Weinviertler. Pysznie jedliśmy również w Pollak’s Retzbacherhof, gdzie w ogródku pod starymi kasztanowcami delektowaliśmy się szparagami, podrobami cielęcymi i potrawami z kurczaków zagrodowych, popijając regionalne wina. Na szczególną uwagę zasługuje gatunek Grüner Veltliner o lekko pikantnej nucie, zwany tu pieszczotliwie pfefferl (pieprzunio) – to białe wino jest charakterystyczne dla regionu Weinviertel. Gościom, którzy odwiedzając liczne heurigery w okolicach Retz przesadzili z ilością wspaniałego Veltlinera, polecamy usługi Retzer Gästetaxi, dzięki którym za rozsądną cenę można wrócić do domu. Warto o tym pamiętać, podczas święta winobrania we wrześniu lub wycieczki winnej po regionie Weinviertel wczesną wiosną.