Bild Panorama Wiener Neustadt, © Franz Zwickl

W ciągłym ruchu – Wiener Neustadt

Miasto Wiener Neustadt zachwyci w równej mierze miłośników kultury, miejskich spacerów i dobrych kawiarni oraz zaskoczy wyśmienitą kuchnią.

W Wiener Neustadt przyjemności splatają się z historią – można to odczuć przechadzając się po starówce, wędrując szlakami historii czy też podczas relaksu w jednej ze znakomitych kawiarń. O najciekawszych miejscach przeczytaj poniżej.

Spacerem przez historię

Wiener Neustadt można poznać, wybierając jeden ze wspieranych internetowo historycznych spacerów po mieście. Zwiedzanie obejmuje muzeum i zamek, będący jednym z symboli miasta, z rozległym parkiem Terezjańskiej Akademii Wojskowej i przepiękną wieżą ciśnień. W byłym kościele karmelitanek znajduje się imponujący Teatr Miejski, ze zróżnicowanym repertuarem, od przedstawień dla dzieci do operetek. W Muzeum Miejskim w Wiener Neustadt poza stałą ekspozycją prezentującą historię miasta odbywają się wystawy czasowe. Spacer po mieście daje się idealnie połączyć z wizytą w jednej ze znakomitych kawiarń i odrobiną sportu – sięgnij po rower miejski w jednej z licznych z licznych stacji Next-Bike

Na zakupy na starówkę

Na starym mieście w Wiener Neustadt, w pobliżu późnoromańskiej katedry na prawie każdym roku znajdziesz znakomite kawiarnie i restauracje godne odwiedzenia. Poniżej przedstawimy kilka naszych ulubionych lokali, w których przyjemnie jest odpocząć po udanych zakupach. Kawiarnią, która łączy relaks z zakupami jest Leopold Café und Fashion. Zakochaliśmy się w niekonwencjonalnej modzie, pełnych prostoty wnętrzach oraz w przepysznej kawie i ciastkach! Po przejrzeniu interesujących tytułów w zasobnej  księgarni Thiel można pozwolić sobie na znakomite lody firmy Eis-Greissler z krainy Bucklige Welt, najwięcej zwolenników w naszej redakcji mają lody makowe i jogurtowo-jagodowe. I jeszcze dwa pomysły na kolację – albo restauracja i winiarnia Hartig’s Heuriger am Dom, oferująca tradycyjną mieszczańską kuchnię – tu smakowały nam szczególnie ziemniaki z pieca z delikatnym farszem z brokułów, albo – dla zgłodniałych – polecamy pięciodaniowe menu z odpowiednimi winami pod nazwą „Neues Backhaus” (nowa piekarnia), serwowane w wyróżnionym przez Gault Millau lokalu „Altes Backhaus“ (stara piekarnia, to nie pomyłka) Bernharda Grubera. W co drugą środę wieczorem w karcie tego lokalu pojawia się określone motto, wraz z pasującymi potrawami i wyszukanymi winami, co umożliwia gościom kulinarną podróż w nieznane. Byliśmy po prostu zachwyceni! Przyjemnie zakończyć wieczór można również w restauracji  Einhorn przy kieliszku wybornego wina lub kufelku piwa (również z beczki). Na romantycznie podświetlonym wewnętrznym dziedzińcu wśród oleandrów można naprawdę cieszyć się życiem!

Ruchliwe zaułki, targ Marienmarkt i sztuka uliczna 

Aby poznać małomiasteczkowy wdzięk i specjalności kulinarne okolic Wiener Neustadt warto udać się na targ  Marienmarkt na głównym placu miasta. Tutaj mieszkańcy kupują mięso, sery, owoce i warzywa od okolicznych rolników. Na targu nie brak również małej gastronomii. W pawilonie Würstl Boutique Wilczek, już od lat sześćdziesiątych oferuje się kiełbaski i burgery. Największą imprezą na początku lata, promieniującą na cały region, jest festiwal sztuki ulicznej, przyciągający licznych widzów. Podziwiać można występy muzyczne, cyrkowe i akrobatyczne artystów z całego świata. Od klasztornego kościoła do teatru – nie jest to bynajmniej tytuł sztuki teatralnej, lecz historia Teatru Miejskiego w Wiener Neustadt. Kościół klasztoru karmelitanek z 1668 roku za panowania cesarza Józefa II uległ sekularyzacji, a w 1794 roku w budynku zaczął działać Teatr Miejski, który obecnie mieści 624 widzów. Program tej sceny jest niezwykle zróżnicowany – od przedstawień dla dzieci, poprzez musical, aż do kabaretu. Mocną stroną teatru jest nie tylko urozmaicony program, lecz również poziom spektakli i występy znanych aktorów.