Urozmaicone trasy dla bikerów w regionie Mostviertel

Obszar Annaberg w regionie Mostviertel to prawdziwy raj – ten zwarty i różnorodny teren spełnia wszelkie marzenia wędrowców i miłośników rowerów górskich

Malownicze trasy okrężne lub traile MTB dla dużych i małych rowerzystów – w okolicach Annaberg w regionie Mostviertel każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od wieku i umiejętności technicznych.

Młodsi miłośnicy MTB i początkujący adepci tej dziedziny sportu mogą pracować nad techniką w otwartym w 2017 roku ogólnodostępnym Mini-Bikepark Annaberg. Znajdą tam pełny program: pumptrack, skills-track, flow-line i skills-line. Ośrodek Bikepark Mariazell przygotował zarówno dla początkujących jak i dla zaawansowanych dwa zjazdy długości po ok. 2 kilometry. Z miejscowości  St. Sebastian można wjechać poczwórnym wyciągiem krzesełkowym na Bürgeralpe. Na górze rowerzyści mają do wyboru trasę rodzinną Family-Trail dla początkujących lub Unlimited-Trail dla mistrzów tej dyscypliny. 

Rowerem na okrągło

Kto preferuje rowerowe trasy okrężne, nie dozna rozczarowania. Startując
z Annaberg można dotrzeć do następujących pobliskich tras MTB: trasa okrężna wokół jeziora Hubertussee długości 30 km z przewyższeniem wynoszącym 400 m i trasa Walsterursprung o długości 13,5 km, z takim samym przewyższeniem – obie te trasy są cenione przez entuzjastów MTB ze względu na piękno otaczającej przyrody. Ponadto czekają jeszcze trasy Ötscher Trekking-Runde  i Erlauf-Walster-Runde z Mitterbach do Mariazell. 

Zimna woda zdrowia doda

Nic bardziej nie orzeźwi spoconego, zmęczonego ciała niż chłodna kąpiel. W regionie Mostviertel  jest dużo ku temu okazji. Tylko kilka kilometrów od miejscowości Mitterbach leży turkusowozielone naturalne jezioro  Erlaufsee (nie mylić ze zbiornikiem zaporowym Erlaufstausee). Spotkasz tu zachwyconych pływaków, odważnych nurków i doświadczonych rybaków. Dla rodzin idealną możliwością wypoczynku jest odkryte kąpielisko Freibad Reith w Annaberg, położone bezpośrednio przy linii kolejowej Mariazellerbahn i dysponujące specjalnym basenem dla dzieci. Inną atrakcją dla całej rodziny jest kąpielisko Alpenbad Mitterbach z podgrzewanym basenem długości 25 m, basenikiem dla maluchów, olbrzymią zjeżdżalnią i kursami nurkowania.   

Jeżeli chcemy na dłużej...

Wprawdzie podczas dłuższej wędrówki rowerem górskim zawsze należy mieć ze sobą jakąś przekąskę, lecz nie zaspokoi ona wilczego głodu. Na szczęście po drodze czeka wiele gospód, umożliwiających rozsmakowanie się w dolnoaustriackiej kuchni. Przykładowo w gospodzie Seegasthaus Ötscher-Basis, położonej nad jeziorem zaporowym Wienerbruck przy linii kolejowej Mariazellerbahn warto skosztować sera owczego z okolic Annaberg i dziczyzny upolowanej w regionie. Dużą popularnością cieszy się też gospoda  Anna-Alm am Hennesteck o rustykalno-romantycznej atmosferze, przy czym szczególnie polecamy izbę z panoramicznym widokiem. Jeżeli chcesz zaznać relaksu w tym regionie przez kilka dni, do dyspozycji stoją liczne możliwości noclegu o wysokim komforcie, np. przyjazny dla rodzin hotel  JUFA Annaberg bezpośrednio przy stacji wyciągów, z własnym ośrodkiem rekreacji i zabaw nad wodą w części przeznaczonej dla dzieci oraz kawiarnią i restauracją Café-Restaurant Reidlhütte z dwoma tarasami. Ponadto w hotelu można wypożyczyć rowery. W odległości około jednego kilometra od kościoła pielgrzymkowego pod wezwaniem Św. Anny znajduje się hotel Jugend- und Familiengasthaus Junges Hotel Annaberg z własnym miejscem do grillowania, sauną i urządzeniami sportowymi. Nieco wyżej, na wysokości 900 m n.p.m. leży gospodarstwo agroturystyczne  Bio-Kräuerbauernhof Höchbauer z wyjątkowym widokiem panoramicznym na pasma Gemeindealpe, Ötscher, Hochstadelberg aż do Am Säbel. Zamawiający nocleg w górach regionu Mostviertel lub w okolicach Mariazell u gospodarzy należących do grupy tzw. Wilde-Wunder-Gastgeber otrzymają w bonusie kartę Wilde-Wunder-Card, uprawniającą do bezpłatnego wstępu do ponad 50 obiektów względnie udziału w wycieczkach. 

Zrównoważona alternatywa

Jeżeli chcesz zrobić coś dla środowiska i przyjechać środkami komunikacji publicznej, wsiądź w autobus, jadący z wiedeńskiego dworca głównego do Annaberg. Inną możliwością jest podróż koleją  Mariazellerbahn  z dworca głównego w St. Pölten, pozwalająca na kontemplowanie czarującego krajobrazu w drodze do doliny rzeki Pielach. Na miejscu, w Annaberg okaże się, że poszukującym wypoczynku miejscowość ta oferuje dużo więcej niż tylko trasy MTB, przy czym dla właścicieli karty rabatowej Niederösterreich-Card niektóre z tych ofert są bezpłatne lub objęte zniżką. Należy do nich pierwsza w Dolnej Austrii zjeżdżalnia linowa w Annaberg – która magicznie przyciąga miłośników przygód. Zawieszeni na jednej z czterech równolegle napiętych lin śmiałkowie przez 90 sekund suną w dół z prędkością dochodzącą do 100 km/godz.  – na górę wjedziesz bezpłatnie z kartą Niederösterreich-Card. Więcej spokoju znajdziesz na przyrodniczej ścieżce dydaktycznej w Annaberg, gdzie na 21 przystankach poznajesz ekosystem leśny. Z przekonaniem polecamy też wycieczki, biorące początek w ośrodku Naturparkzentrum Ötscher-Basis, pozwalające między innymi na spenetrowanie wąwozu Ötschergräben. Równie fascynujący jest „wąwóz sokoli“ Falkenschlucht Türnitz, przebiegający tuż obok pomnika przyrody, jakim jest jaskinia Innerebengrotte. Miłośnikom mocniejszych wrażeń spodoba się zapewne zjazd gokartami górskimi z ośrodka Gemeindealpe Mitterbach na sam dół.