Rower górski dla całej rodziny

Całą rodziną na rowerach górskich – w Dolnej Austrii możesz przebierać w różnorodnych i szeroko zakrojonych ofertach.

Liczne bikeparki, centra ścieżek i specjalna sieć tras w wielu rejonach MTB sprawiają, że Dolna Austria jest wymarzonym celem rodzinnych wypraw na rowerach górskich.

Do wyboru, do koloru!

W ośrodku dla bikerów Erlebnisarena St. Corona am Wechsel znajduje się  mini-bikepark z dwoma trasami dla dzieci. Ruchomy chodnik długości 90 m transportuje dzieciaki z powrotem na start obu tras. Prawa, bardziej płaska trasa, nadaje się dla maluchów od trzech lat i jest niezwykle pomocna w ćwiczeniu zmysłu równowagi. Na trasę z lewej strony zapraszamy dzieci powyżej lat pięciu – szybsze zjazdy i niewielki lasek to pierwsze przeszkody, które trzeba pokonać. Po tych intensywnych przeżyciach w restauracji znajdującej się w ośrodku duzi i mali rowerzyści z przyjemnością zjedzą smaczny posiłek. Od 2017 roku  Mini-bikeparkiem może pochwalić się również ośrodek w Annaberg. Pumptrack, skills-track, flow-line i skills-line o najróżniejszych stopniach trudności gwarantują świetną zabawę wszystkim bikerom – od początkujących po mistrzów. Pumptrack oraz ścieżki kids-line, kids-trail und fun-line  to atuty ośrodka ścieżek Hohe Wand Wiese w Lesie Wiedeńskim, oferującego specjalne kursy dla dzieci i początkujących. Atrakcją bikeparku Königsberg jest między innymi pumptrack długości 80 m i 135-metrowy track techniczny dla dzieci, początkujących i zaawansowanych – z powrotem pod górę rowerzyści i ich rumaki wjadą pierwszym na świecie wyciągiem przystosowanym do transportu rowerów górskich. Zrównoważoną ofertą dla rodzin kusi również Leopark-fun-bikepark w kurorcie Semmering. Teren o powierzchni 5.000 m² sprosta dziecięcym marzeniom – od slalomu poprzez naukę docelowego hamowania, aż do jazdy po ósemce. W tym czasie zaawansowani bikerzy mogą wykazać się umiejętnościami na położonym obok średnio stromym tracku długości 100 metrów. Braki w wyposażeniu nie są żadnym problemem – we wszystkich wymienionych ośrodkach znajdują się wypożyczalnie rowerów.

Pełnia szczęścia

Wypad na rowerze górskim całąrodziną niekoniecznie musi kierować się do bikeparków – przecież na turystów czekają również dolnoaustriackie szlaki MTB ! Trasa MTB dla dzieci w St. Peter an der Au w regionie Mostviertel zaprasza pociechy od sześciu lat. Młodzi kolarze startują przy gospodzie Plattenwirt, mijają obóz letni Anthofer i wieżę widokową Kaiserin-Elisabeth-Warte, by na odcinku porośniętym lasem zmierzyć się z wyzwaniami w postaci stromych zakrętów i hopek, odpowiadających dziecięcym możliwościom. Do polecenia jest również trasa z Lacknerhof, prowadząca do największego w Dolnej Austrii naturalnego jeziora Lunzer See. Ponadto w północnej części Lasu Wiedeńskiego 12-kilometrowa trasa Doktorberg-Strecke umożliwia rodzinom jazdę rowerem górskim, a w paśmie Alp Wiedeńskich czeka wypoczynkowa trasa M. Dorfmeister-Strecke prowadząca wokół miejscowości Neusiedl. Szczególną atrakcję dla rodzin przygotowano w regionie Waldviertel. Linie kolejowye, na których niegdyś sapały parowozy, przebudowano na wspaniałą płaską rowerową trasę okrężną, którą można bez wysiłku przemierzyć w kilku dziennych etapach. Chociaż wszystkie te trasy z zasady przeznaczone są dla rodzin, trzeba być przygotowanym na niefortunne zdarzenia. Warto zatem zapakować ochraniacze na kolana i łokcie i wyruszyć na spotkanie wielkiej przygody na rowerze górskim.