Wędrówka z programem – najpiękniejsze szlaki tematyczne Dolnej Austrii

Wędrówki także kształcą! Najlepszy przykład to nasze szlaki tematyczne.

Szlakiem wina, trasą przyrodniczą lub tropem fascynującej historii – trasy tematyczne pokażą Ci nieznany świat. Amatorzy wędrówek edukacyjnych są tu na właściwej drodze!

Nauka o naturze i poprzez naturę wśród przyrody

Jeżeli pragniesz więcej wiedzieć o środowisku leśnym, powędruj dwukilometrową okrężną ścieżką dydaktyczną Waldlehrpfad na wzgórzu Steinkamperl w Lesie Wiedeńskim. Na szlaku w lesie mieszanym i iglastym z przewagą czarnej sosny, z dziewięciu tablic i licznych eksponatów całe rodziny dowiadują się wielu interesujących rzeczy o lesie i jego mieszkańcach. Trasa Bärentrail w ośrodku ochrony niedźwiedzi Bärenwald Arbesbach, założonym w regionie Waldviertel przez austriacką organizację ochrony zwierząt Vier-Pfoten (Cztery Łapy), przebiega wśród omszałych granitowych skał, wodospadów wypływających z formacji skalnych, tajemniczych bagien i spokojnych leśnych strumieni. Obcować z naturą możemy na czterodniowej długiej trasie (große 4-Tagestour)  lub na trasach jedno i dwudniowych (1- bis 2-Tagestour). Nasza wskazówka – Restauracja Bärenhof Kolm położona tuż obok ośrodka zadowoli podniebienie każdego smakosza!

Poznaj smak Dolnej Austrii

Wędrując wśród olbrzymich rzeźb o tematyce związanej z winem 7-kilometrową trasą „winną” WEINWEG Langenlois, podziwiamy piękne widoki, a zarazem rozpieszczamy podniebienie w licznych punktach degustacji szlachetnego trunku. To wspaniała okazja do poznania najbardziej znanych w okolicach Langenlois winnic takich jak Käferberg czy Dechant, skosztowania ich win i zdobycia najważniejszych informacji dotyczących tego napoju. Z kolei 4,5-kilometrowa trasa morelowa Marillenweg w Krems-Angern, wiedzie dużych i małych wędrowców przez stare, prywatne i szczególnie szlachetne sady morelowe. Nasza wskazówka: Weź udział w wędrówce z przewodnikiem, połączonej z degustacją smakołyków z moreli w gospodarstwie agroturystycznym Weinhof Aufreiter. Wszystkie produkty można nabyć na miejscu!

Bajeczna wędrówka

Miejscowość Rohr im Gebirge jest przedmiotem wielu legend. Wszystkie te ciekawe, przedziwne, wesołe czy ponure historie poznajemy w trakcie 10-kilometrowej wędrówki  (10 Kilometer langen Wanderung). We wspaniałym krajobrazie tropimy pewnego Luckerlbua, szukamy złotej szyszki czy też skarbu na podmokłej łące. Nasza wskazówka: Po wędrówce zaplanuj odpoczynek w gospodzie Gasthaus Furtner i poznaj smak tutejszych dań z dziczyzny, pochodzącej z własnych terenów łowieckich gospodarzy!

Śladami wielkich artystów

W niewielkim mieście Tulln an der Donau szlak Egon-Schiele-Weg prezentuje miejsca, w których spędził dzieciństwo ten podziwiany a zarazem kontrowersyjny malarz z przełomu XIX i XX wieku. Na trasie z tablic informacyjnych, nagranych tekstów i filmów wideo można się dowiedzieć np. dlaczego spłonęły rysunki Schielego i dlaczego jego kolejarska rodzina nie mogła już mieszkać przy stacji w Tulln. Natomiast 5,5-kilometrowy szlak Schubert Weg wiedzie przez obszar ochrony krajobrazu Föhrenberge w Lesie Wiedeńskim. Z tablic wzdłuż trasy wędrowcy poznają życie i twórczość Franza Schuberta oraz jego związki z regionem.

Ciekawostki dla całej rodziny

W górzystej części regionu Mostviertel mały Jochi – konik rasy Haflinger – zabierze całą rodzinę na pełną przygód wędrówkę Abenteuer zu 11 Bauernhöfen po jedenastu zagrodach chłopskich między miejscowościami Annaberg a Wienerbruck. Na dwóch łatwych trasach goście rozwiązują zagadki, z których i dzieci i dorośli dużo się dowiedzą o zwierzętach i o życiu na wsi. Z kolei na terenie Erlebnisarena St. Corona am Wechsel możemy podążać mrówczym szlakiem Coronas Ameisenpfad po tropach królowej lasu. Na 2,5 kilometrowej ścieżce przygód w piętnastu punktach edukacyjnych dzieci dowiedzą się wszystkiego o życiu i zadaniach pracowitych mrówek. Nad stawem retencyjnym w najwyższym punkcie trasy ławki i leżaki zapraszają na zasłużony odpoczynek.