Wagram

W 2007 r. „Donauland” został przemianowany na szlak wina „Wagram”. To ogromny obszar rozciągający się na wschód od Krems po północnej stronie Dunaju.

Ten obszar (2450 ha) dzieli się na 2 strefy. Na północ od Dunaju i wschód od Kamptal rozciąga się właściwy region Wagram, imponujące wzniesienie ok. 30 km na wschód. Na południe od Dunaju znajdują się niewielkie uprawy winorośli w Kotlinie Tullneńskiej, skąd szlak wina ciągnie się do zabytkowego Klosterneuburga koło Wiednia.

Ze względu na jednolite warunki geologiczne i klimatyczne region Wagram stanowi przykład klasycznego obszaru pod uprawę winorośli. Gleba – powstała w wyniku nawiewania lessu na brzegi morza pierwotnego i tworząca wyjątkowy krajobraz – jest bogata w surowce kopalne i minerały. Nadaje ona tutejszym winom wyraźny, wyjątkowy smak. W regionie Wagram obok korzennej odmiany Grüner Veltliner z nutą pieprzu znaleźć można pełną charakteru odmianę Roter Veltliner i delikatną odmianę Frührote Veltliner, która jest autochtoniczną odmianą winorośli regionu Wagram. Szczepy Weißburgunder i Riesling uzupełniają tutejszą gamę odmian białego wina, w przypadku win czerwonych dominuje odmiana Zweigelt. W całym regionie Wagram można spotkać liczne gospody typu heuriger.

www.donau.com