Wędrówki z psem

Przyjazne dla psów trasy i obszary chronionego krajobrazu Dolnej Austrii – swoboda, zabawa i niezapomniane wrażenia dla ludzi i ich czworonożnych przyjaciół

Aktywny wypoczynek z psem – na przyjaznych dla czworonogów trasach w Dolnej Austrii. Czy nad zalewem, czy w obszarze chronionego krajobrazu – wszędzie znajdziesz odpowiednie trasy spacerowe i wędrówkowe, gdzie można z przyjemnością powęszyć!

Raj dla dwu- i czteronożnych wędrowców. Tropiąc ślady, wędrując po górach, przemierzając parki krajobrazowe czy spacerując nad wodą – w Dolnej Austrii psy i ich właściciele spędzą wspaniałe dni na łonie przyrody.

Z psem wzdłuż rzek i jezior

Droga piwna Zwettler Bierweg – około 10-kilometrowa trasa, rozpoczynająca się przed hotelem Schwarz Alm w miasteczku Zwettl (region Waldviertel) to przyjemność i dla nóg i dla łap. Szlak prowadzący przeważnie przez łąki i lasy, wzdłuż strumienia Sierningbach i rzeki Kamp zapewnia psom wodę i możliwość odświeżającej kąpieli. Na łące Schwarz Alm znajdziemy staw dla psów i restaurację, gdzie czworonogi są mile widziane. Interesującą propozycją nie tylko na upalne dni w lipcu i sierpniu są okolice jeziora Lunzer See w regionie Mostviertel. Spośród wielu tamtejszych szlaków polecamy szczególnie drogę wokół jeziora (Rundwanderung), gdzie w wielu miejscach można zejść z psem na brzeg i popływać. Szczególnie dzielne psy odważą się towarzyszyć swoim właścicielom w przejażdżce  łodzią, którą można wynająć na przystani przy kąpielisku Lunzer Seebad.

Z psem w góry

Psy, które lubią poczuć w uszach rześkie górskie powietrze, pokochają masyw Rax! Do popularnego celu wycieczek w regionie Semmeringu można dotrzeć przykładowo trasą widokową Rax-Ausblicke-Tour – 6-kilometrowa wędrówka prowadzi przez najpiękniejsze punkty widokowe. Wysoko z góry popatrzymy na doliny Große Höllental czy Schwarzatal, podejdziemy do wieży widokowej za schroniskiem Ottohaus  lub obejrzymy tam ogród alpejski. Na szczyt Rax wjedziemy wraz z psem koleją linową Rax-Seilbahn. Na dolnej stacji kolei można wypożyczyć kaganiec, aby pies, jego właściciel i inni pasażerowie bez stresu dostali się na górę. W sobotę i niedzielę na Rax zwykle kłębi się od turystów – dlatego wycieczkę z psem warto zaplanować na dzień powszedni.  

Obszar chronionego krajobrazu – psy dozwolone!

Nierozłączni z psem! I do tego w najpiękniejszych przyrodniczo okolicach Dolnej Austrii. W regionie Waldviertel, w obszarach chronionego krajobrazu Kamptal, Blockheide czy Nordwald jest dużo do odkrycia: balansujące kamienie, aż zapraszające do skoków, szemrzące wszędzie strumyczki, których woda smakuje szczególnie miękko, szyszki jodłowe jakby stworzone do żucia i cieniste szlaki wędrówkowe. Tereny podmokłe i miękkie leśne poszycie to nawierzchnia przyjemna dla psich łap. Na wszystkich szlakach w obszarach chronionego krajobrazu psy są mile widziane, pod warunkiem, że są na smyczy. Ciekawych wrażeń dostarczy wizyta w ośrodku badania wilków Wolfsforschungszentrum Ernstbrunn  w regionie Waldviertel. W parku dzikich zwierząt Wildpark Ernstbrunn psy na smyczy można zabrać na wędrówkę z przewodnikiem, aby mogły poznać swoich dzikich krewnych – oczywiście z bezpiecznej odległości!  

Trasa tematyczna wokół wierzchołka góry Jauerling

Grzbiet Jauerling, będący najwyższym wzniesieniem nad Dunajem,  leży w sercu obszaru chronionego krajobrazu o tej samej nazwie.  Urozmaicona trasa tematyczna długości 3 kilometrów wytyczona wokół wierzchołka prezentuje w ciekawy sposób historię i teraźniejszość. Okrążając szczyt podczas Jauerlinger Gipfelrunde poznamy historię okolic, a zarazem dowiemy się wiele o gminach leżących w obszarze chronionego krajobrazu, o samym krajobrazie, przyrodzie, rolnictwie i ochronie środowiska w parku krajobrazowym. Podczas gdy pan czy pańcia chłoną nową wiedzę, ich czworonożny przyjaciel może do woli zażywać ruchu. A pod koniec wędrówki w wieży widokowej lub ośrodku parkowym  czeka na nas jeszcze podarunek.