Kremstal

Winorośle w okolicach słynącego z uprawy krzewów winnych Krems od stuleci rosną na glebach powstałych ze skał macierzystych, przede wszystkim lessowych.

Ze wzgórza, na którym położone jest Opactwo Benedyktynów Göttweig rozpościera się przepiękny widok na krajobraz upraw winorośli w Kremstal: obejmuje on wzgórze w Rohrendorf, Wetterkreuz w kierunku Krustetten oraz starówkę Krems, miasta słynącego z wina i kultury.

W Krems an der Donau wszystko nawiązuje do wina. Krems to nie tylko jedno z najpiękniejszych zabytkowych miast Dolnej Austrii, to również dawne centrum handlu nad samym Dunajem. Miasto jest nierozerwalnie związane z austriacką kulturą wina: poprzez liczne zabytkowe dworki i ślady wielkiej tradycji uprawy winorośli, ale również ze względu na młodych, odnoszących sukcesy winiarzy, innowacyjne stowarzyszenie branżowe oraz nowoczesną szkołę uprawy winorośli.

Gdyby winnice mogły mówić, w Kremstal odbywałyby się fascynujące dyskusje. Włączony do szlaku wina Kremstal obszar uprawy winorośli o powierzchni 2250 ha dzieli się na strefy: miasto Krems, tereny położone na wschodzie i północy i niewielkie uprawy na południe od Dunaju. Elementy wspólne to wspaniałe wina Grüne Veltliner DAC. Doskonale spisują się również odmiany Riesling DAC i Chardonnay. Odmiany Grüne Veltliner i Riesling reprezentują naddunajski obszar uprawy winorośli, a od rocznika 2007 posiadają oznaczenie pochodzenia „Kremstal DAC”.