Las Wiedeński – raj dla rowerzystów

W 2005 roku region Lasu Wiedeńskiego został uznany przez UNESCO za rezerwat biosfery – 1.250 kilometrów tras dla rowerów górskich to czysta radość jazdy!

Tereny MTB Wienerwald Nord, leżące u bram Wiednia, oferują niezliczone możliwości jazdy na rowerze górskim.

Wymarzone traile

Tereny Mountainbike-Trailcenter przy Hohe Wand Wiese oraz Trailpark Weidlingbach umożlliwiają sportową przygodę najwyższej próby. Stowarzyszenie Wienerwaldtrails i jego wolontariusze stale dbają o to, aby odpowiadały one wysokim standardom oczekiwanym przez społeczność MTB. Leżący w jednej z zachodnich dzielnic Wiednia teren Trailcenter Hohe Wand Wiese  nie ma sobie równych w Europie. Cztery trasy zarezerwowane wyłącznie dla rowerów MTB, tor i zjazd dla dzieci oraz pumptrack czekają na śmiałków. Ścieżka rowerowa tego ośrodka oferuje obok kursów jazdy również wycieczki MTB i rowerami elektrycznymi, pod opieką przewodnika. Nie masz wyposażenia? Nie szkodzi! Miejscowy sklep rowerowy wypożyczy wszystko, czego pragnie serce rowerzysty MTB. A jak znudzi ci się już siodełko, pożądane urozmaicenie zapewni bistro i letni tor saneczkowy.  Dodatkowym atutem tego terenu jest wygodny dojazd transportem miejskim. 

Niedaleko od gospody Landgasthof Windischhütte rozpościera się Trailpark Weidlingbach, z trasą flow-line długości 1,8 km i  z  przewyższeniem 175 m, oraz niezwykle wymagającej trasy fun-line. W okolicy znajdują się również inne trudne traile, które można przemierzać
w obu kierunkach – pasjonująca prawie 27 kilometrowa trasa Hameau-Strecke oraz traile Obere i Untere Roan

Na silniku lub siłą mięśni

Elektryczne rowery górskie zyskują coraz więcej zwolenników. Jest to obiecujący trend, gdyż umożliwia jazdę na świeżym powietrzu po dłuższych trasach, niezależnie od kondycji i wieku. Interesującą możliwością wyprawy na elektrycznym rowerze górskim są wycieczki z przewodnikiem po Lesie Wiedeńskim E-Mountainbike-Genusstouren, wykorzystujące zarówno odcinki trasy Babenbergerstrecke lub Kahlenbergerdorf-Strecke jak i tzw. shared-trails, czyli wspólne ścieżki dla pieszych i rowerzystów. Obie trasy można przemierzać również na rowerze bez elektrycznego wsparcia. Wycieczka o średniej trudności  na trasie Babenberger-Strecke prowadząca z miasteczka Klosterneuburg obok klasztoru Stift Klosterneuburg do placu ratuszowego, a następnie przez cieniste tereny leśne z powrotem do punktu wyjścia, oferuje szereg dodatkowych atrakcji. Znacznie trudniejsza jest czarno oznakowana i bogata w widoki trasa Kahlenbergerdorf-Strecke, rozpoczynająca się w miejscowości winiarskiej o tej samej nazwie, mijająca szereg atrakcji turystycznych wokół Wiednia, a przy okazji stanowiąca nie byle jaką zaprawę dla mięśni nóg. 

Zawsze jest czas na odpoczynek

Na dziesiątkach kilometrów tras w  rejonie MTB Wienerwald Nord znajdziesz również atrakcje kulinarne. W samym środku Lasu Wiedeńskiego, bezpośrednio przy trasie Kahlenbergerdorf-Strecke w restauracji Landgasthaus Scheiblingstein poznasz regionalne przysmaki i zagrasz w tenisa, gdyż restauracja dysponuje również dwoma kortami wśród drzew. Również gospoda Gasthaus Bonka postawiła na kuchnię regionalną i własne produkty, oferując przy tym również możliwość noclegu. Jeżeli już mowa o noclegach – tylko 15 minut jazdy od Wiednia znajdziesz czterogwiazdkowy hotel Superior Resort & Spa Schlosspark Mauerbach z cenioną przez znawców restauracją. Szeroki wachlarz zabiegów spa, różne sauny, usytuowanie w zabytkowym parku pałacowym oraz kryty i otwarty basen zapewniają odpoczynek, którego dobroczynne skutki długo będziesz odczuwać. A że relaks wzmaga apetyt, na zgłodniałych czekają dwa smakowite lokale:  szklany pawilon „Vier Jahreszeiten“ i wyróżniona przez Gault & Millau restauracja „Im Park“. Oba wykorzystują sezonowe produkty pochodzące od okolicznych dostawców i oferują najlepsze austriackie wina. Kto ceni sobie bardziej rustykalne klimaty, znajdzie coś dla siebie w miasteczku Klosterneuburg. Zarówno pensjonat Pension Alte Mühle jak i Hotel Residenz Schrannenhof oferują wygodne noclegi ze specjalnymi udogodnieniami dla rowerzystów. 

Również rowerzyści potrafią chodzić na piechotę… 

Gdyby zawiodła pogoda lub mięśnie nóg, region Lasu Wiedeńskiego oferuje liczne wycieczki piesze, na przykład wąwóz Hagenbachklamm z największą w Europie hodowlą-ptaków-drapieżnych, opactwo Stift Klosterneuburg, klasztor kartuzów w Mauerbach czy Muzeum w Gugging – obiekty objęte ofertą karty turystycznej Niederösterreich-Card.