Bild Panoramabild Landeshauptstadt St. Pölten, © Mostviertel Tourismus/ Gabriele Schwarz-König

Stolica Dolnej Austrii – St. Pölten – metamorfoza prowincjonalnego grajdołka

St. Pölten emanuje nowym blaskiem – przybyło lokali, sklepów i imprez artystycznych. Prezentujemy największe atrakcje dolnoaustriackiej stolicy.

Innowacyjnie, ciekawie i bez zadęcia – w ostatnich latach miasto St. Pölten nabrało rozmachu, nie zapominając jednak o swoich regionalnych korzeniach. Rozkwit sztuki i małych scen to tylko jeden z powodów, dla których warto wybrać się do tego miasta. Dowiedz się, czego w żadnym wypadku nie można pominąć.

Zakupy i kulinaria

W trzydzieści lat po wybraniu St. Pölten na stolicę Dolnej Austrii, niewiele zostało z atmosfery prowincjonalnego grajdołka. Miasto nabrało charakteru, przede wszystkim dzięki różnorodności lokali, oryginalnym sklepom i odkrywczej gastronomii. Najpełniej daje się to odczuć w strefie pieszej w samym sercu miasta. Przechadzając się malowniczymi uliczkami można skosztować nowych mieszanek naparów z ziół organicznych w Sonnentor-Shop, lub zmierzyć kolorowe półbuty w GEA, a tym samym poznać dwie grupy produktów pochodzące z regionu Waldviertel. Meble i przedmioty użytkowe młodych designerów, lecz również pikantne i pożywne zupy oraz potrawy jednogarnkowe proponuje lokal Supperiör. Spacerując po mieście podziwiamy wspaniałe barokowe fasady i świetnie utrzymane secesyjne kamienice, takie jak dom lekarza zaprojektowany przez Josefa Olbricha przy Kremser Gasse 41. Aby odzyskać nadwątlone siły można wpaść do kawiarni Emmi serwującej wysokiej jakości kawę z miejscowej prażalni Felix lub do kawiarni Café Pusch, która słynie z własnej kreacji – Tortu Prandtauera – biszkoptu orzechowego nadziewanego marmoladą gruszkową z polewą czekoladową. W pobliżu znajduje się również Café Schubert z przyjemnym ogródkiem oraz bar i kawiarnia w Pałacu Wellenstein z bogatym wyborem win. Do szczególnie polecanej przez nas gospody Gaststätte Figl jest wprawdzie nieco dalej – warto jednak pojechać do miejscowości Ratzersdorf pod St. Pölten aby w tym tradycyjnym lokalu delektować się kreatywną i innowacyjną kuchnią regionalną.

Zielona stolica Dolnej Austrii

Ścisły związek St. Pölten z regionem najlepiej widać… na targu – w czwartki i soboty na placu katedralnym  Domplatz, a w piątki na Josefsmarkt. Drobni producenci i rolnicy oferują tu własne produkty: miód, sery, wędliny, cięte kwiaty, rośliny oraz regionalne warzywa i wszelką zieleninę. Zielono jest również na urozmaiconych terenach rekreacyjnych położonych blisko centrum miasta wokół stawu Ratzersdorfer See. Można tu znaleźć wiele możliwości kąpieli i pływania oraz uprawiać przeróżne dyscypliny sportowe. Obszar ten leży przy szlaku rowerowym, prowadzącym wzdłuż doliny rzeki Traisen, który jest częścią dolnoaustriackiej sieci tras rowerowych. Udany dzień dobrze jest zakończyć na przyjemnym tarasie popularnej restauracji Seedose przy kuflu piwa lub kieliszku lekkiego wina. 

Gdzie noc staje się dniem

Czy w St. Pölten można się dobrze bawić? „Taaaak!“ – usłyszycie z licznych knajpek i kawiarenek muzycznych. Wieczorem w dolnoaustriackiej stolicy naprawdę jest gdzie pójść. W ośrodku Bühne im Hof organizowane są koncerty i występy kabaretowe. Miłośnicy kina doceniają wysmakowany program jednego z najlepszych austriackich kin studyjnych – Cinema Paradiso. Kawiarnia muzyczna Egon słynie zarówno z przesmacznych łazanek z szynką jak i z mega koncertów. Idealną kombinację jadła, napitku i kultury można też znaleźć w nowym lokalu Vinzenz Pauli, mającym w programie koncerty, wieczory autorskie i ekscytujące popołudnia dla dzieci. I wreszcie wielkie sceny: teatr krajowy Landestheater i teatr festiwalowy Festspielhaus są od lat gwarancją znakomitej rozrywki na wysokim poziomie. Po urozmaiconym dniu i wystrzałowym wieczorze należy nam się dłuższy odpoczynek – D&C City Hotel ze strefą wellness, restauracją wyróżnioną przez Gault-Millau i ogrodem na dziedzińcu oddalony jest jedynie o dwie minuty drogi pieszej od barokowej starówki.