Traisental

Najmniejszy obszar uprawy winorośli w Dolnej Austrii (790 ha) szczyci się wyjątkowo długą tradycją – odkrycia archeologiczne potwierdzają, że już w epoce brązu w Traisental rosły winogrona.

Zarówno odkrycia pestek winogron z wczesnej epoki brązu, jak i rzymskie relikty potwierdzają, że Traisental może pochwalić się prastarą tradycją uprawy winorośli.

W dzisiejszej formie jest to jednak najmłodszy obszar uprawy winorośli w Austrii – funkcjonuje dopiero od 1995 roku, a zaledwie ok. 770 ha areału sprawia, że jest jednym z najmniejszych w kraju. Na szlaku wina Traisental prym wiedzie Grüne Veltliner. Od rocznika 2006 typowe owocowe i korzenne wina szczepu Grüne Veltliner oraz ziemiste i mineralne wina odmiany Riesling mają oznaczenie „Traisental DAC”. Grüner Veltliner DAC i Riesling DAC są na pierwszym planie, ale paleta odmian z Traisental obejmuje też wina z burgundzkich szczepów Rivaner i Zweigelt. Winorośl uprawiana jest przede wszystkim na tarasach o suchych, wapiennych i kamienistych glebach. Dzięki temu wina zyskują wyjątkowy profil, intensywny aromat i solidną strukturę.

W miasteczkach winiarskich warto odwiedzić regionalne lokale serwujące domowe wino oraz potrawy i wyroby z własnego ogrodu. Powiew historii poczujemy natomiast w Traismauer lub Herzogenburg. Pobliska stolica kraju związkowego St. Pölten oferuje nowoczesny program kulturalny.

 

www.donau.com