Wachau

Wachau słynie na świecie z odmiany Riesling o bogatym smaku. Warte uwagi są także wyśmienite odmiany Grüne Veltliner, Chardonnay i Muskat Żółty z Doliny Dunaju.

Najsłynniejsze obszary uprawy winorośli w Austrii zawdzięczają swoje wyrafinowane i eleganckie białe wina nie tylko wysokiej klasy specjalistom, ale również idealnym warunkom geograficznym.

Światowe dziedzictwo kultury i okolica zachęcająca do odprężenia – to Wachau, wąska dolina Dunaju między Melk a Krems. Na obszarze o powierzchni 1350 ha, częściowo na stromych tarasach, uprawiane są głównie odmiany Grüne Veltliner i Riesling. Kategorie win Steinfeder, Federspiel i Smaragd określają stopień naturalności win z Wachau. Chłodne wiatry od strony wyżyny regionu Waldviertel wraz z wpływem modrego Dunaju na tutejszą temperaturę dodają winom z Wachau niezwykłego aromatu i elegancji, zaś panońskie strumienie powietrza z południa – moc i pełnię.

Światowe dziedzictwo kultury UNESCO oraz oznaczenie „Best Historic Destination”
Historia powstania jednego z najbardziej fascynujących obszarów uprawy winorośli w Austrii jest niezwykle ciekawa. W okresie polodowcowym w miejscu osłoniętym przez góry osadziły się gleby pyłowe, z których z jednej strony powstały dzisiejsze gleby lessowe, a z drugiej stromo opadające zbocza z gnejsu Gföhler. Swoją rolę odegrał też Dunaj, nanosząc równe warstwy piasku, żwiru i pyłów lessowych. Te geologiczne uwarunkowania terenu w połączeniu z tarasami na stromych zboczach to typowy obraz w dolinie Wachau. To właśnie tym kilkusetletnim, spektakularnie położonym tarasom wykorzystywanym do uprawy winorośli wina zawdzięczają swoją światową sławę. Odwiedzający region są oczarowani nie tylko różnorodnością win, ale również jednym z najpiękniejszych krajobrazów Europy. Dolina Wachau znalazła się na Liście UNESCO, a w 2009 r. wspólnie z Opactwem Benedyktynów w Melk została uznana przez magazyn „National Geographic” za „Best Historic Destination in the World”.

www.donau.com