Kamptal

Region Kamptal słynie z typowych korzennych win Grüne Veltliner DAC i eleganckich, owocowych win Riesling DAC.

Wokół największej winiarskiej miejscowości w Austrii, Langenlois, dominują gleby ze skał macierzystych, gliniaste i lessowe.

Nazwa szlaku wina Kamptal pochodzi od rzeki Kamp, a jego centrum to największa winiarska miejscowość w Austrii, Langenlois – 3800 ha upraw. Swoje siedziby ma tu wiele znanych marek, co sprawia, że Kamptal jest jednym z najlepiej funkcjonujących obszarów uprawy winorośli w kraju.

Oznaczenie Kamptal DAC dotyczy win ze szczepów Grüne Veltliner lub Riesling, zarówno klasycznych o umiarkowanej intensywności, jak i pełnych w smaku, wytrawnych typu Reserve. Kulturze winiarskiej i turystyce sprzyjają gospody typu heuriger i winoteki. Legendarne winnice Lage Heiligenstein oferują znane na całym świecie wino i wyjątkową panoramę.

Ciekawą atrakcję stanowi LOISIUM: część naziemną tworzy futurystyczne centrum dla zwiedzających i winoteka z regionalnym winem, a w części podziemnej można wziąć udział w inspirowanym winem spektaklu światła i dźwięku w wiekowych korytarzach. Całość to wyraz symbiozy tradycji i innowacyjności, charakteryzującej uprawę winorośli i pokolenia winiarzy w Kamptal.

WEINWEG Langenlois