Różnorodność wrażeń na trasach

Zróżnicowaną ofertą dla miłośników rowerów górskich i poszukujących odpoczynku mogą pochwalić się miejscowości St. Corona am Wechsel i Mönichkirchen, położone w Alpach Wiedeńskich.

W znakomitym rejonie Wexl Trails czekają świetnie przygotowane ścieżki o różnym stopniu trudności. Dzięki tej ofercie w połączeniu z przebogatymi w widoki trasami MTB St. Corona am Wechsel i Mönichkirchen w pełni zasługują na to, aby nazwać je rajem górskiego rowerzysty.

Popis różnorodności

Ośrodek Erlebnisarena St. Corona am Wechsel zapewnia swym gościom mocne przeżycia. Zależnie od swoich umiejętności mali i duzi rowerzyści górscy mogą przebierać w licznych trasach. Najmłodsi, zanim podejmą trudniejsze wyzwania, chętnie ćwiczą w Mini-Bikepark z dwiema trasami dla dzieci od lat trzech i pięciu oraz z ruchomym chodnikiem, transportującym dzieciaki z powrotem na start. Do dyspozycji stoi też pumptrack – trasa okrężna, która zachwyci nie tylko początkujących. A rodzicom młodych kolarzy lokal  Wexl Lounge zapewnia w tym czasie pełny relaks. Na zaawansowanych adeptów MTB czekają trasy Wexltrails,
w tym ścieżki flow-trail, single-trail i uphill-flow-trail. Ścieżka flow-trail długości 4,5 km urzeka nienagannym przygotowaniem trasy, z której usunięto korzenie, natomiast ścieżka single-trail jest już znacznie bardziej wyboista. Korzenie, kamienie, strome odcinki i świeże leśne podłoże to świetna sceneria dla zjazdów Enduro-Ride, co chętnie demonstrują miejscowi sportowcy. Natomiast podjazd Uphill-Flow-Trail oferuje przygodę rowerową zupełnie innego rodzaju. Jak już sugeruje nazwa jest to trasa prowadząca pod górę długości 5,3 km, nadająca się również dla rowerów elektrycznych. A jeżeli już o nich mowa – najnowsze modele e-rowerów można tu również wypożyczyć. W wypadku awarii sprzętu pierwszorzędną radą i pomocą służy warsztat znajdujący się również w ośrodku.   

Z hali na halę 

Poza ośrodkiem MTB do miejscowego programu należą też o panoramicznych widokach zapierających dech. Na wysokości 1.400 metrów można w masywie Wechsel pedałować z jednej górskiej hali na drugą. Nowością jest niedawno wytyczona ścieżka Wu-Trail, rozpoczynająca się na górze Hochwechsel. Na tej trasie fascynujące krajobrazy towarzyszą rowerzystom przez cały czas. Liczne schroniska z dobrą kuchnią i widokami sięgającymi szczytów wschodniej Styrii z jednej strony, a Wiednia z drugiej, urozmaicają chwile zasłużonego odpoczynku. 

Hotel czy glamping– oto jest pytanie!

W Mönichkirchen i okolicach polecamy rowerzystom górskim dwie trasy okrężne. Na trasie Wechsel-Strecke w Aspang startującej na górze Aspangberg-St. Peter pokonuje się przewyższenie wynoszące 1.100 m na dystansie 32 kilometrów. Dla zwolenników krótszych tras przygotowano  Kogelrundweg w Mönichkirchen – tu na dystansie 18 km czeka 600 metrów przewyższenia. Jeżeli marzy nam się przejechanie obu tras w ciągu kilku dni, w Mönichkirchen jest camping
o podwyższonym standardzie, tzw. glamping, który cieszy się rosnącą popularnością. Namiot i sprzęt kempingowy zostawmy lepiej w domu i zarezerwujmy komfortowy domek na łonie natury w ośrodku Glamping-Park Mönichkirchen. Tradycyjne formy noclegu oferuje  Alpengasthof Enzian – rodzice znajdą tu chwile relaksu, a ich pociechy – przestrzeń dla siebie w pokoju zabaw lub w otoczeniu domu. 

Nie tylko rowerem człowiek żyje…

Ośrodek Erlebnisarena St. Corona am Wechsel nie jest nastawiony wyłącznie na rowerzystów. Specjalne urządzenia do ćwiczenia sprawności ruchowej
w Motorikpark rozmieszczone w 24 punktach, zawierających łącznie 250 elementów, kształcą zręczność i koordynację ruchów. Większość ćwiczeń można odbyć w grupie. Działanie zespołowe w szerszym znaczeniu tego słowa jest ważne również na szlaku „Śladami królowej lasu“, gdzie na piętnastu przystankach dydaktycznych można się wiele dowiedzieć o życiu mrówek. Na żądnych adrenaliny czeka letni tor saneczkowy Corona Coaster – na długości 870 metrów z licznymi ostrymi zakrętami i wirażami odważni osiągną do 40 km/godz. W tym samym miejscu, przy stacji startowej letniego toru saneczkowego i początku mrówczego szlaku gospoda Orthof nie tylko zapewnia noclegi, lecz i przez cały dzień przyciąga swoimi atutami: tradycyjną domową kuchnią, mini zoo i placem zabaw dla dzieci. Kolejne możliwości noclegu w pobliżu ośrodka Erlebnisarena znajdziesz w gospodarstwach agroturystycznych: Ofnerhof Familie Gruber, gdzie hoduje się liczne zwierzęta i w  Bauernhof Dissauer Familie Rosinger, gdzie można szczotkować grzywy kucyków szetlandzkich, lub też w domku wakacyjnym Ferienhaus Gruber-List z naturalnym stawem do kąpieli w upalne dni i nastrojowym kominkiem, umilającym zimowe wieczory.

Wskazówka gastronomiczna: Restauracja Fernblick w St. Corona am Wechsel jest otwarta jedynie w niedzielę w godzinach od 12:00 do 19:00 – w pozostałe dni odbywają się tu seminaria lub przyjęcia weselne. 

Atrakcją dla wszystkich grup wiekowych jest również park wspinaczkowy Hamari w Mönichkirchen – jest to nawiększy park linowy w Alpach Wiedeńskich, oferujący 12 różnorodnych torów przeszkód, 85 przystanków i 750-metrową strefę wspinaczkową.   Amatorzy dużych prędkości pokochają tor Rollerbahn Mönichkirchen – na hulajnodze lub gokarcie górskim pomkniesz przez dziesięć minut na sam dół. Okrężną trasą dla całej rodziny jest 2,7-kilometrowy szlak Schaukelweg – po drodze zagrasz w kręgle bańkami od mleka i sprawdzisz swoje poczucie równowagi, pokonując różne przeszkody. U celu na wysokości 1.350 metrów nad poziomem morza, z huśtawki na platformie widokowej można się delektować fantastycznym widokiem na hale nad Mönichkirchen.