Weinviertel

Weinviertel z 13 tys. ha upraw jest największym regionem winiarskim w Austrii. Słynie z uliczek z piwniczkami oraz wina Grüner Veltliner z wyjątkową nutą pieprzu.

Każdy austriacki miłośnik wina zna region Weinviertel, a rozpoznawalność największego austriackiego obszaru uprawy winorośli wzrasta na całym świecie. Receptą na sukces tego północno-wschodniego krańca Austrii jest odmiana Grüner Veltliner, a konkretnie regionalne oznaczenie pochodzenia Weinviertel DAC.

Ponad 660 przedsiębiorstw – od winiarzy po gospody typu heuriger, winoteki, tawerny i obiekty noclegowe – działa w 77 miejscowościach wzdłuż ok. 400 km szlaku wina Weinviertel. Pod względem geograficznym Weinviertel, uznawany za największy region uprawy winorośli w Austrii, dzieli się na Zachodni Weinviertel, Veltlinerland i Południowy Weinviertel.

Typowe wina i odmiany winorośli
Wielkość Weinviertel przekłada się na bogactwo szczepów, przy czym główną odmianą jest Grüner Veltliner. Weinviertel DAC to mocniejsze i bardziej typowe dla obszaru wino ze szczepu Grüner Veltliner, charakteryzujące się nutami zielonego, białego, a w przypadku bardziej dojrzałych winorośli także czarnego pieprzu, które uzupełnia bukiet o owocowym zabarwieniu i kwaskowaty posmak. W Weinviertel nazywa się je „Pfefferl”. Te trzy elementy w 2003 r. włączono do definicji wina „Weinviertel DAC”. Warto spróbować także win typu Chardonnay i Weißburgunder oraz wyśmienitej odmiany Zweigelt i Blaue Portugieser w określanych jako „wyspy czerwonego wina” Jetzelsdorf, Haugsdorf lub Mailberg.

 

www.weinviertel.at