Ferraty w Dolnej Austrii

W Dolnej Austrii miłośnicy gór znajdą niezliczone ferraty (szlaki wspinaczkowe wymagające użycia rąk) o wszystkich stopniach trudności.

Wędrówki na przygotowanych ferratach nie bez powodu cieszą się wielką popularnością. Chodzenia po ferratach łatwo można się nauczyć, a z zabezpieczeniem lonżą wspinaczkową nie trzeba specjalnych umiejętności, aby podjąć pierwsze wyprawy o niewielkim stopniu trudności. Ponieważ nawet na dobrze przygotowanej ferracie błędy mogą doprowadzić do fatalnych skutków, początkującym zalecamy udział w kursach i wyprawach wspinaczkowych z przewodnikiem, organizowanych przez szkółki turystyki górskiej.

Ferraty dla początkujących i dla rodzin

Szlak „Bergmandl“ w masywie Hochkar koło wsi Göstling an der Ybbs wydaje się jakby stworzony dla rodzin. Zapewnia on bezpieczną i bezstresową wspinaczkę, gdyż skaliste zakamarki wzdłuż trasy umożliwiają w wielu miejscach zejście ze szlaku ferraty. W Lesie Wiedeńskim dwie drogi czekają przede wszystkim na dzieci i początkujących wspinaczy. Atutem ferraty gminy miejskiej Mödling jest fantastyczny widok na okolicę, którym można się delektować prawie przy każdej pogodzie, a przejście ferraty w ścianie góry Peilstein zabezpieczonej na całej długości linami, klamrami i krótkimi drabinkami, prowadzącej koło naturalnej jaskini , można połączyć z okrężną wędrówką wokół góry Peilstein. Nowo wyznaczona przez stowarzyszenie Österreichischer Gebirgsverein trasa łatwej ferraty Ernst-Graf-Hoyos-Steig jest dobrze oznakowana i na pewno pozostanie w pamięci ze względu na panujący tu spokój i fascynujące widoki na szlaki wspinaczkowe. Największą atrakcją przeznaczonego dla średnio zaawansowanych wspinaczy  szlaku Frauenluckensteig w centralnej części masywu Hohe Wand jest strzelista żelazna drabina prowadząca przez 15 metrową pionową studnię jaskiniową „Frauenlucke“.

Ferraty dla zaawansowanych

Zaawansowani amatorzy wspinaczki docenią ferratę „Heli Kraft“ w masywie Hochkar. Atrakcją tego wymagającego sportowego szlaku jest stromy filar przy wejściu oraz prawie 350 metrowy trawers z jednym dłuższym mostem linowym i dwoma krótszymi. Z kolei ferrata Hanselsteig w masywie Hohe Wand wyróżnia się dwiema szczególnymi cechami: z położonej pod dużą przewieszką półki skalnej,  zwanej „Karnitschstüberl“ roztacza się fantastyczny widok, a komin „Hanselkamin“ zabezpiecza skośna drabina. Chyba najbardziej znaną ferratą w Alpach Wschodnich jest wymagający szlak Haidsteig w masywie Rax. Bardzo wyeksponowana droga prowadząca przez masyw Preinerwand oferuje prawie na całej długości widoki na okoliczne doliny, które przyprawiają o zawrót głowy nawet doświadczonych wspinaczy.

Bezpieczeństwo w górach dzięki szkółkom górskiej turystyki i wspinaczki

Szkółka narciarska i wspinaczkowa Schneeberg prowadzona in Puchberg am Schneeberg przez przewodnika górskiego Petera Grossa ułatwia pierwsze kroki w nowym hobby, a jej właściciel towarzyszy wspinaczom zarówno na łatwych jak i na trudnych szlakach podczas prywatnych wycieczek. Niezapomniane przeżycia przy pełnym poczuciu bezpieczeństwa zapewniają też instruktorzy i przewodnicy górscy ze stowarzyszenia ALPS, organizujący kursy dla początkujących i zaawansowanych. Oferta kieruje się do osób wolnych od zawrotów głowy.