Kolarstwo rzeczne w Dolnej Austrii, © schwarz-koenig.at

Trasy rowerowe wzdłuż rzek

Zapomnij o codzienności, sunąc na rowerze w nadrzecznym krajobrazie

Jeżeli jadąc rowerem czujesz przyjemny wietrzyk, a bezpośrednio z siodełka możesz wskoczyć do chłodnej wody, to znaczy, że znajdujesz się na nadrzecznej trasie rowerowej w Dolnej Austrii. Dzięki licznym trasom nadrzecznym Dolna Austria stała się idealnym terenem zarówno na krótki wypad jak i wielodniowy rajd rowerowy. Rzeki są tu przewodnikami turysty. Posuwając się wzdłuż brzegów rzek i naturalnych rozlewisk rowerzyści z łatwością znajdą nastrojowe miejsca do odpoczynku nad wodą.

Trasa naddunajska – najsłynniejszy szlak nadrzeczny

Jadąc trasą naddunajską, zmęczeni rowerzyści z łatwością znajdą upragnioną chwilę wytchnienia. Każdy chętnie zejdzie z siodełka, aby zwiedzić liczne zabytki, jak klasztor benedyktynów w Melk czy ruiny rzymskiego miasta Carnuntum. Ochłodę w modrym Dunaju zapewniają liczne nadrzeczne kąpieliska. Plaża w Luberegg jest najdłuższą naturalną plażą piaskową nad Dunajem – to świetne miejsce wypoczynku dla dużych i małych – jedni mogą pobujać w obłokach, a drudzy zbudować warowne zamki. Plażować można też nad naturalnym jeziorem w Weitenegg, u stóp wzgórza
z ruinami groźnego zamczyska. Liczne promy wzdłuż trasy umożliwiają łatwą przeprawę na przeciwny brzeg, np. z zabytkowego miasteczka Dürnstein na naddunajską plażę w Rossatz-Arnsdorf na południowym brzegu rzeki. 

Z nurtem rzek przez kraj

Z trasy naddunajskiej można dotrzeć na inne trasy nadrzeczne. W miasteczku Ybbs an der Donau na południowym brzegu Dunaju, w dolinie bystro szemrzącej rzeki Ybbs prowadzi trasa rowerowa Ybbstalradweg, wiodąca aż do miejscowości Lunz am See, położonej w sercu pasma Ybbstaler Alpen. Jedną z atrakcji trasy jest wąwóz Ofenloch długości 2,5 km o rozrzeźbionych ścianach skalnych, który można pokonać wyłącznie na rowerze. Miasto Krems an der Donau jest punktem wyjściowym kolejnej trasy rowerowej Kamp-Thaya-March. Również tam znajdziemy atrakcyjne miejsca wypoczynku, choćby nad zalewem Ottensteiner Stausee, w Parku Narodowym Doliny Dyi (Nationalpark Thayatal) czy w cienistych uliczkach piwnic winnych regionu Weinviertel. W miasteczku Waidhofen an der Thaya można skręcić na szlak wokół rzeki Thaya (Dyja) – na tej trasie warto zatrzymać się w idyllicznym kąpielisku leśnym w Groß Siegharts. Z kolei bezpośrednio nad Dunajem – w Traismauer – rozpoczyna się Traisental-Radweg, prowadząca nad rzeką Traisen z Traismauer do Freiland. Liczne cieniste zakątki na brzegu Traisen zapewnią ochłodę w upalny letni dzień.

 

Najlepsze nadrzeczne trasy rowerowe w Dolnej Austrii w skrócie