Thermenregion Wienerwald

Najbardziej na południe wysunięty obszar uprawy winorośli w Dolnej Austrii, wyróżniający się różnorodnością i tradycją, a także niemal miejskim stylem życia – zabytkowy cesarski Wiedeń leży o rzut kamieniem (lub kilka minut jazdy samochodem) stąd!

Obszar uprawy winorośli o powierzchni 2200 ha graniczy z terenami Parku Biosfery Wienerwald. Ciągnie się od wschodnich obrzeży Wiednia wzdłuż łańcucha wzgórz, których najwyższych wzniesieniem jest Anninger, a od południa graniczy z barokowym Baden. Autochtoniczne odmiany winorośli, takie jak Zierfandler (zwana również Spätrot) i Rotgipfler to specjalność Thermenregion, a w gospodach typu heuriger tradycyjnie obowiązuje samoobsługa.

Naśladując Rzymian
Na sprzyjających pod względem klimatu terenach na południe od Wiednia winorośl uprawiono już ponad 2000 lat temu. Rzymskie legiony, które stacjonowały w Carnuntum i Vindobona, czyli na terenach dzisiejszego Wiednia, przybyły do Panonii z winoroślą i wiedzą na temat jej uprawy. Nazwa Thermenregion wywodzi się od gorących źródeł siarkowych uzdrowiska Baden bei Wien. Prym wiodą tu typowe dla regionu – nigdzie indziej praktycznie niespotykane – odmiany białej winorośli Zierfandler i Rotgipfler, które w okolicach Gumpoldskirchen i Baden dostępne są jako cuvée, legendarna mieszanka szczepów Spätrot-Rotgipfler. Do tradycyjnych odmian należy również Blaue Portugieser, znana dawniej jako Vöslauer, oraz Neuburger. W winnicach Thermenregion w okolicach Tattendorf, Bad Vöslau i Sooß w kartach win często można spotkać czerwone wina z rodziny szczepów burgundzkich, St. Laurent i Zweigelt, a także Merlot i Cabernet Sauvignon.

W Lesie Wiedeńskim
Thermenregion obfituje w atrakcyjne turystycznie miejsca: miłośnikom wina polecamy wycieczkę kulinarną do Freigut Thallern, czyli najstarszej w Austrii wytwórni win Opactwa Cystersów w pobliżu Heiligenkreuz, jednego z ośrodków życia duchowego Austrii. Podczas jednodniowych wycieczek można tam zwiedzić grobowce dynastii Babenbergów, gotyckie krużganki i piękny kapitularz. W uzdrowisku Baden mieści się teatr, opera, kasyno, a miasto słynie z barokowego klimatu. Park Biosfery Wienerwald, nazywany zielonymi płucami Wiednia, jest popularnym miejscem spacerów i wypoczynku. Wreszcie: doskonała woda do wina pochodzi ze źródeł wysokogórskich, czyli prosto z Alp!

www.thermenregion-wienerwald.at