Wędrówki z widokiem , © Max Mauthner

Wędrówka z najlepszymi widokami

Wolni jak ptaki – tak czują się miłośnicy imponujących panoram w każdym punkcie widokowym Dolnej Austrii.

Wysoko nad obłokami stoimy obiema nogami na ziemi! Rozległy krajobraz na dole, wspinaczka w górę i miłe uczucie osiągnięcia celu, pozwalają lepiej poznać siebie samego. Nie jest ważne, na co patrzymy, lecz co ujrzymy. Poniżej zestawienie pięknych widoków, poczynając od wieży widokowej w dolinie rzeki Traisen, aż po widok panoramiczny z góry Jauerling.

Las Wiedeński jako szczyt wszystkiego

Peilstein należy z pewnością do najpiękniejszych skalistych gór w południowej części Lasu Wiedeńskiego. Od schroniska Peilsteinhaus znajdującego się na wierzchołku góry (716 m) w ciągu kilku minut dochodzimy do krzyża na krawędzi pionowej kamiennej ściany.  Z wąskiej ścieżki prowadzącej na południe wzdłuż skalnych ścian otwierają się widoki na zapierające dech masywy skalne i daleką panoramę pasma Gutensteiner Alpen.

Pocztówkowe widoki i panoramy fotograficzne

Pasmo Alp Wiedeńskich nie darmo nazywane jest rajem dla oka. Liczne punkty widokowe zachęcają do zatrzymania się i zadumy. Nasza wskazówka: Popatrz na krajobraz posługując się lustrzanym przyrządem optycznym „Wiener Alpen-Viewer”, pokazującym otoczenie w zupełnie innym świetle. Zwróć uwagę na słynny widok na Semmering i linię kolejową, tzw. 20-Schilling Blick, który niegdyś zdobił wycofany już z obiegu banknot 20-szylingowy.

Spotkanie na szczycie w obszarze chronionego krajobrazu Leiser Berge

Na szlaku wędrownym „Trawy stepowe z widokiem“ z wieży widokowej na górze Oberleis można podziwiać wspaniały widok na cztery strony świata, prezentujący urozmaicony krajobraz regionu Weinviertel z jego polami, lasami i stepowymi łąkami, gdzie człowiek osiedlał się już w czasach neolitu. Powierzchnie pól otulają łagodne wzgórza. Przy dobrej widoczności można od zachodu dojrzeć łańcuchy Alp ze szczytami Schneeberg i Ötscher, a od północy sięgnąć spojrzeniem aż po Morawy.

Północny Waldviertel może się pochwalić jednotysięcznikiem…

Pierwotny i bogaty w kamienie – oto najkrótsza charakterystyka naturalnego krajobrazu w regionie Waldviertel. Tam, gdzie w pobliżu kąpieliska borowinowego w Harbach spotykają się liczne trasy wędrowne, wznosi się góra Nebelstein (1.017 m) – imponująca formacja skalna typowa dla tych okolic. Nasza wskazówka: odwiedź schronisko Nebelsteinhütte, aby podziwiać roztaczający się z niego panoramiczny widok. Przy odrobinie szczęścia można przez lornetkę dojrzeć dalekie szczyty Alp!

Korkociąg otwiera… czarujące widoki

W sercu regionu uprawy winorośli w dolinie rzeki Traisen wznosi się 15-metrowa wieża widokowa, której konstrukcja przypomina nieco korkociąg – symbol wina, przytulności i rozkoszy podniebienia. Z 330 metrów nad poziomem morza sięgniemy spojrzeniem od terenów zalewowych Dunaju, poprzez region Weinviertel i Tullnerfeld aż po dolinę rzeki Kamp. Nasza wskazówka: nie pomiń uliczki piwnicznej w Ahrenberg i wizyty w winiarni typu Heuriger.

Na tropach światowego dziedzictwa kulturowego

Do najwyżej położonych winnic (Ried Trenning) i na Jauerling – najwyższe wzniesienie nad Dunajem – docieramy w piątym etapie szlaku światowego dziedzictwa. Ze schroniska Naturparkhaus, położonego na wysokości 915 metrów nad poziomem morza, na skierowanej ku dolinie Wachau terasie góry Jauerling, rozciąga się przepiękny panoramiczny widok na Dunaj i wąską odnogę doliny dunajskiej Spitzer Graben.