Wędrówki po Alpach Wiedeńskich, © Franziska Consolati

10 superalpejskich wędrówek górskich w Dolnej Austrii

Po zdobyciu szczytów o najpiękniejszych widokach w Dolnej Austrii, proponujemy Ci dziesięć najbardziej wymagających tras.

Eldorado dla wędrowców, © Veronika Marx

Przez halę Marienseer Schwaig do Wetterkoglerhaus

Nadająca się dla całej rodziny trasa o długości 3,5 kilometra prowadzi od biotopu w Mariensee przez halę Marienseer Schwaig do przytulnego schroniska Wetterkoglerhaus, leżącego na wysokości 1.743 metrów n.p.m. Jest to najwyższy punkt masywu Wechsel, zwany Hochwechsel, z którego rozpościera się szeroki widok na krainę Wechsel.

Czytaj dalej
Skywalk Hohe Wand, © Naturparke Niederösterreich/Robert Herbst

Na szczyt Große Kanzel w masywie Hohe Wand

Wejście na Große Kanzel to 3-kilometrowa wycieczka dla całej rodziny. Podejście rozpoczyna się w środku lasu przy pensjonacie Toni Seiser w Höflein. Droga wiedzie przez górskie lasy szlakiem Grafenbergweg do schronisk Wilhelm-Eichert-Hütte, Turmsteighütte i Hubertushaus. Wskazówka dla miłośników wspinaczki: na szczyt Große Kanzel można również dotrzeć dwiema drogami wspinaczkowymi (Springlessteig i Wagnersteig).

Czytaj dalej
Wycieczka do alpejskiego Hocheck, © Christian Handl

Z Kaumberg na górę Hocheck

Ponad 15 kilometrowa wędrówka z miejscowości Kaumberg na górę Hocheck (1.037 m) – najbardziej na wschód położony ponad tysiącmetrowy szczyt dolnoaustriackiego Przedalpia – wymaga dobrej kondycji. Jej punkt wyjściowy oddalony jest od Wiednia tylko o godzinę jazdy samochodem. U celu czeka na wędrowca rozległy widok na szczyty masywu Hocheck z wieży widokowej Meyringer Warte.

Czytaj dalej
Ötscher, Rauher Kamm, © Niederösterreich-Werbung/Michael Liebert

Na górę Ötscher przez grań Rauher Kamm

Klasyczna wysokogórska wędrówka w regionie Mostviertel prowadząca przez prawie 13 kilometrów granią Rauher Kamm na szczyt góry Ötscher o wysokości 1.893 m. Ta niezwykle wymagająca wyprawa zarezerwowana jest dla doświadczonych, sprawnych wspinaczy przy bezdeszczowej stabilnej pogodzie, gdyż szlak prowadzi przez pasaże wspinaczkowe pozbawione zabezpieczeń.

Czytaj dalej
Vogelbergsteig Wachau, © photography.pfeffel.at

Vogelbergsteig w Dürnstein

Urozmaicona, częściowo stroma trasa, prowadząca szlakiem Vogelbergsteig do schroniska Fesslhütte i ruin znanego z historii zamku Dürnstein, należy do najpiękniejszych wędrówek w regionie Wachau, uznanym przez UNESCO za światowe dziedzictwo kulturowe. Na wędrowców czekają zapierające dech w piersiach widoki na Dunaj, Dürnstein i okoliczny krajobraz.

Czytaj dalej
Sonnwendstein, © Niederösterreich-Werbung/ M. Liebert

Z Maria Schutz do schroniska Pollereshütte na górze Sonnwendstein

Trasa długości 3,6 kilometra prowadzi z miejscowości pielgrzymkowej Maria Schutz z początku leśną drogą, a następnie stromą ścieżką, zwaną szlakiem strzelców alpejskich, do schroniska Pollereshütte. Zgłodniali wędrowcy docenią tutejszą kaszankę zasmażaną z ziemniakami czy knedle serowe z regionu Pinzgau. Ze szczytu o wysokości 1.523 metrów n.p.m. rozpościerają się wspaniałe widoki na pasmo Alp Wiedeńskich.

Czytaj dalej
Lato na górze Rax, © Niederösterreich-Werbung/Robert Herbst

Spod hotelu Knappenhof do schroniska Ottohaus w masywie Rax

Trasa długości 4,5 kilometra prowadzi szlakiem Törlweg do Ottohaus. Z tego wybudowanego w 1893 roku schroniska roztacza się wspaniały widok na ogród alpejski o powierzchni 4.000 m2, którym podczas pobytu na letnisku zachwycał się już Sigmund Freud. Czy już wówczas mógł się on delektować pieczenią drwala (Holzfällerbraten)? Skorzystaj z okazji i skosztuj tego legendarnego dania!

Czytaj dalej
Obersee, © Rene Jagersberger

Trasa panoramiczna Ybbstalerhütte – Dürrenstein – Seetal

Alpiniści wybierający się na prawie 22-kilometrową, dwudniową trasę na górę Dürrenstein o wysokości 1.878 metrów z noclegiem w schronisku Ybbstalerhütte, muszą mieć naprawdę dobrą kondycję. Droga prowadzi przez prawie puszczańskie wąwozy, mija punkt zwany środkowoeuropejskim biegunem zimna, wiedzie przez strefę kosodrzewiny, soczyste hale i brzegi najpiękniejszych jezior doliny rzeki Ybbs.

Czytaj dalej
Fischerhütte, © Wiener Alpen in Niederösterreich/Franz Zwickl

Schneeberg – Nandlgrat

Prawie 14-kilometrowa, trudna wędrówka górska na Schneeberg wymagająca świetnej kondycji i koordynacji, poprowadzi doświadczonych alpinistów wśród stromych turni i obrywów skalnych wzdłuż grani Nandlgrat na szczyt góry Schneeberg. Przed zejściem warto wesprzeć nadwątlone siły wśród fascynujących widoków w schroniskach Fischerhütte lub Edelweißhütte.

Czytaj dalej
Annaberger Haus, © Karl Schachinger

Annaberg – Tirolerkogel – Eibl – Türnitz

Atrakcją tej liczącej 14,5 km wędrówki górskiej są wspaniałe widoki na okoliczne góry. W pogodne jesienne dni można stąd zobaczyć nawet dolinę Wachau i masyw Gesäuse. Trasa rozpoczyna się w miejscowości Annaberg, skąd przez górę Tirolerkogel docieramy do schroniska Annaberger Haus, a następnie przez górę Eibl do miejscowości Türnitz, skąd możemy wrócić do Annaberg autobusem pocztowym.

Czytaj dalej